Yüksekova'nın içinden geçen dere hastalık saçıyor

HAKKARİ - Yüksekova’nın içinden geçen ve eskiden balıkların yaşadığı, ilçe halkının kenarında piknik yaptığı dere, kir ve hastalık saçıyor.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, merkezden geçen ve yıllardır bir türlü ıslah edilmeyen dere, insan sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Atılan çöp yığınları nedeniyle pis kokular yayan dere, Yeşildere, İpek, Güngör, Yeni Mahalle mahalleleri ile ilçe merkezi ve Nehil sazlığından geçerek, en son Zap Suyu'na ulaşıyor. Eskiden balıkların yaşadığı ve ilçe halkının kenarında piknik yaptığı dere, mahallelerin yıkılması ve kayyum atanan belediyenin kömür artıklarını dahi dökmesi sonucu kir ve hastalık saçıyor.

CANLI YAŞAMI YOK OLDU

İlçede bulunan askeri birlikler ve dere kenarına 3 kilometrelik mesafe boyunca yapılan binalardan atılan atık maddeler ve fosseptik çukurlardan sızan pislik, derede canlı yaşamını bitirirken, yurttaşlar kokudan dereye yaklaşamıyor. DBP'li belediye zamanında derenin ıslah çalışması Devlet Su İşleri'nin (DSİ), "Dere üzerindeki binaları yıkın biz de dereyi ıslah edelim" şartına takılırken, atanan kayyum ise dere üzerinde bulunan ve ilçe ekonomisine büyük katkı sunan İran Pasaj'ını bahane ederek, ıslahını yapmıyor.

DBP'Lİ BELEDİYE'NİN ISLAH ÇALIŞMASI DSİ'YE TAKILMIŞTI!

Konuya dair DBP'li belediye döneminde DSİ’ye birçok kez, yazı gönderilerek, derenin ıslahı için çalışma yürütülmesi talebi olmasına rağmen, DSİ çareyi derenin üzerinde kurulan ve yurttaşların tapulu iş yeri olan İran Pasajı'nı yıkmakta bulmuştu. Aynı durum belediyeye atanan kayyum tarafından da öne sürülerek, pasajın yıkımı isteniyor.

YÜKSEKOVA'NIN EKONOMİSİNE GÜÇ KATAN PASAJ YIKILMAK İSTENİYOR

İran Pasajı'ndaki esnaf ise derenin yapımı için kendilerini bahane eden kayyum ve DSİ'ye tepki göstererek, Yüksekova'nın ekonomisine büyük katkısı olan pasajın yıkımı ile ilçe ekonomisinin bir kez daha yıkıma uğrayacağına dikkat çekiyor. Derenin temizliği için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını belirten pasaj esnafı, pasaj yıkılmadan da derenin ıslah edilebileceğini dile getiriyor.