Bir ömürlük meslek aşkı!

ANTEP - 60 yıllık ömrünün tam 50 yılını parmağına taktığı yüksük ve elindeki makasla geçiren terzi Necmetin Çelik, "Döneminde iyi kazanıyorduk, ancak şimdi sadece kopamadığımız işi yapıyoruz. Bu sebeple çocuklarıma mesleği öğretmedim. Borçlarım var, ödedikten sonra dükkanı kapatacağım" dedi.

Antep'in merkez Şahinbey içesi kırsal mahallelerinden Hamur Kesen köylüsü 60 yaşındaki Necmettin Çelik, 50 yıldır terzilik yaparak insanlara kıyafet giydiriyor. Taşındıkları Şahinbey'de mesleğini icra eden Çelik, terziliğie başlama hikayesini şöyle anlattı: Babam bana bir pantolon aldı, yürürken, bir yerde oturan bir zenginin ütülü pantolununu gördüm ve hemen terziye koşup kendi pantolunumun ütü çizgisi kısmını diktim. Bu olayla başlayan mesleğimin 4 yılda ustası oldum."

YÜZÜĞÜNE SEVDALI

Ustasının başladığı anda parmağına taktığı dikim yüzüğünün (yüksük) 3 ay parmağında kaldığını söyleyen Çelik, bu yüzüğünü ve sonrasında aldığı makasını hiç yanından ayırmadığını söyledi. İşlerinin kötü olduğu 1981 ile 2003 arasında bir fabrikada çalışmak zorunda kaldığını dile getiren Çelik, 2004'te emekli olduğunu ancak mesleğini bırakamadığını anlattı. Şahinbey ilçesi Cinderesi semti Selimiye mahallesinde terziliğe devam ettiğini söyleyen Çelik, açtığı dükkanda çok kaznamadığını, şalvar, etek diktiğini ve tamirat yaptığını ifade etti. Makas ve yüzüğüne yeniden kavuştuğunu dile getiren Çelik, mesleğinin teknoli karşısında her geçen gün eridiğini belirtti.

MESLEK SEVDASI YETMİYOR

Yüzüğüne ve makasına sevdalı olan Çelik, "Ben terzi olduğum için aynı meslekle uğraşan eşimle evlendim. Döneminde iyi kazanıyorduk, ancak şimdi sadece kopamadığımız işi yapıyoruz. Bu sebeple çocuklarıma mesleği öğretmedim. Borçlarım var, ödedikten sonra dükkanı kapatacağım" dedi.