Tutukluların saçları zorla kazındı!

MERSİN - HDP’ye dönük operasyonlar kapsamında tutuklanan ve Mersin Cezaevi’nde tutulanların cezaevinde darp edilerek, saçlarının zorla kazındığı iddia edildi. İHD tarafından Tarsus C Tipi Kadın Cezaevi’ne dair hazırlanan raporda da tutukluların ısınma ve sıcak su ihtiyaçları için bir adet odun verildiği ifade edildi.

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) dönük başlatılan operasyonlar kapsamında Mersin’de gözaltına alınarak tutuklanan onlarca kişi geçtiğimiz haftaiçinde Mersin Cezaevi’ne götürüldü. Cezaevine götürülen tutuklular avukatları ile yaptıkları görüşmelerde işkenceye ve cezaevinin keyfi muamelelerine maruz kaldıkları aktardı.

‘SAÇLARI ZORLA 3 NUMARAYA VURULDU’

Müvekkilleri ile görüşmek için cezaevine giden avukat Sebahat Gençtarih Cebe, görüştüğü müvekkillerinin hepsinin saçlarının kesildiğini ifade ederek, “Sorduğumuzda hepsinin saçlarını 3 numaraya kendi istekleri dışında kesildiğini öğrendik. Cezaevi yönetimine sorduğumuzda hapishanenin uygulamasının bu olduğunu ilettiler. Aynı şekilde beraber götürüldükleri diğer tutukluların ilk götürüldükleri gün askeri nizamda sayım vermedikleri için 50 ila 60 gardiyan tarafından çok kötü şekilde dövüldüklerini, darp edildiklerini, fakat hastaneye de sevk edilmediklerini öğrendik” diye konuştu.

‘TUTUKLULAR GARDİYANLARIN İNSAFINA KALDI’

Uygulamanın cezaevi yönetmeliği ve yasalara uygun olmadığını belirten Cebe, yapılanın yasa dışı bir uygulama olduğunu söyledi. Kontrol mekanizmasının düzgün bir şekilde işletilememesinin fırsat olarak görüldüğünü belirten Cebe, tutuklananların birçoğunun 80’li yıllarda da cezaevine girdiğini ve yaşanan sürecin "cunta dönemi"cezaevleri ile eşdeğer olduğunu aktardıklarını söyledi. Cebe, tutukluların gardiyan ve cezaevi yönetimlerinin insafına bırakıldığını kaydetti.

Mersin Cezaevi'ndeki müvekkillerinin darp edildiğini ifade eden Av. Ali Bozan da, müvekkillerinden odada ve ayakta askeri düzende sayım vermelerinin istendiğini, ancak bu şekilde sayım vermeyi kabul etmeyenlerin darp edildiğini ve kötü muameleye maruz kaldıklarını söyledi. Kaldıkları odaların 3 kişilik olduğunu ancak 8 kişinin aynı odaya alındığını belirten Bozan, tutukluların balık istifi yapıldığını söyledi.

KİŞİ BAŞINA 1 ODUN VERİLİYOR

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi de Tarsus C Tipi Kadın Kapalı Cezaevi'nde yaşanan hak ihlallerine ilişkin rapor hazırladı. Hazırlanan raporda tutukluların ısınma ihtiyaçları için kişi başına bir odun verildiğine vurgu yapılırken, “Mersin Tarsus kadın mahpusların kaldığı cezaevinde 40 kişilik odalarda 85 kişi tutulmaktadır. Kontenjan aşımından dolayı mahpusların çoğu yerde yatmaktadır. Cezaevinde odalardaki şebeke suyunun içilemediğinden günde sadece iki sefere mahsusu kova ile su getirtiliyor. Getirilen suyun yetmemesi halinde tekrardan su verilmeyip mahpuslar susuz bırakılmaktadır. Cezaevi idaresi tarafından mahpusların banyo ve diğer zaruri gereksinimleri için sıcak su ve ısınma ihtiyaçlarını karşılamak için kişi başı sadece 1 tane odun verilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Yine tutukluların sağlık ihtiyaçlarının karşılanmadığına yer verilen raporda şu ifadeler yer aldı: “Cezaevinde Kürtçe tercüman olmadığından dolayı mahpusların yazdıkları Kürtçe mektupların gönderilmesine izin verilmemekte dışarıdan gelen Kürtçe mektuplar kabule dilmemektedir. Mahpusların sağlık sorunları ilişkin büyük engellerle karşı karşıya kalmaktalar. Hastaneye gitme ve revire kalmaya ilişkin talepler çoğunlukla çeşitli nedenlerle reddedilmekte veyahut uzun süre bekletilmektedirler. Cezaevi idaresi tarafından mahpusların özel ihtiyaçların dışarıdan getirilmesi engellenmekte, cezaevi kantininden alınılması dayatılmaktadır.”