Otopsiden ilk detaylar: Kurşunlar birinden çıkıp diğerine saplanmış

İSTANBUL - Reina saldırısında yaşamını yitiren 39 kişiden 15’inin cenazesi aileleri tarafından alındı. Otopsi raporlarına göre, bazı kurşunlar bir kurbandan çıkıp diğerine saplanmış, cesetlere birden fazla kurşun isabet etmiş, kurbanların birçoğu da olay yerinde hayatını kaybetmiş.

Reina’da yaşanan silahlı saldırıda yaşamını yitiren 39 kişiden 15’inin cenazesi Adli Tıp Kurumu’nda (ATK) yapılan otopsi işlemlerinin ardından ailelerine teslim edildi.

Cenazelere ATK’de yapılan otopsilere göre, ölümlerin tamamı ateşli silahtan kaynaklı. Denize atladıkları için boğulma veya diğer sebeplerden kaynaklı bir ölüm bulunmazken, maktulleri öldüren kurşunlar 7.62 çapında otomatik bir silaha ait. Bazı kurşunlar bir kurbandan çıkıp diğerine saplanırken, cesetlere birden fazla kurşun isabet etmiş. Kurbanların birçoğu da olay yerinde hayatını kaybetmiş.

ÇOK YAKIN MESAFEDEN ATIŞ

Otopsi raporlarındaki bir diğer detay da atış mesafesi oldu. Bazıları çok yakın mesafeden vurulurken, kafasından neredeyse “bitişik atış” seviyesinde vurulan kimi cenazeler de var. Göğüs ve kafa bölgesinden vurulanların yanı sıra sırtından da vurulan cenazeler var. Bununla birlikte bütün cenazeler göz ile teşhise müsait olduğundan herhangi bir DNA testine gerek kalmadan cenazelerin kimliği yakınları tarafından teşhis edilebildi.

YARALILARIN TEDAVİSİ SÜRÜYOR

Öte yandan, 4'ü ağır 65 kişinin ise tedavileri Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstinye Devlet Hastanesi ve New Hospital Hastanesi’nde devam ediyor.
Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne toplam 13 yaralının kaldırıldığı bilgisini veren hastane polisi, 10 tanesinin taburcu olduğunu, 3 yaralının ise yoğun bakımdaki tedavilerinin devam ettiği bilgisini verdi. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ise 46 yaralının tedavisinin devam ettiği öğrenildi.