‘Öcalan'la müzakere şart, çözüm Kürtlerin birliğinde'

İSTANBUL - PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın içinde tutulduğu koşullara tepki gösteren İstanbul'daki yurttaşlar, müzakere çağrısında bulunarak, "Öcalan'ı, savaşı durdurma konusunda anahtar olarak görüyoruz. Devletin bir an önce onunla oturup konuşması şart. Çözüm Kürtlerin birliğidir” dedi.

İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'nde en son 11 Eylül'de kardeşiyle görüşen PKK Lideri Abdullah Öcalan'dan o günden bu yana haber alınamıyor. 27 Temmuz 2011'den bu yana da avukatlarıyla görüştürülmeyen Öcalan’ın koşullarının iyileştirilmesi için yurttaşlar müzakere çağrısında bulundu.

'ZARARINI HEPİMİZ GÖRECEĞİZ'

Ramazan Canbulut (45) isimli yurttaş, “Bunun zararını hepimiz göreceğiz. Türkler ve Kürtler bundan zarar görür. Hepimiz barış taraftarıyız, bu ateşin sönmesi gerekiyor” dedi. Dış politikadaki gelişmeleri de değerlendiren Canbulut, Suriye'den asker cenazelerinin gelmeye devam ettiğini, en son Suriye’den 2 askerin yakılma görüntülerinin kendilerini çok üzdüğünü söyledi. Tutuklanan Kürt siyasetçilerin durumuna ilişkin de konuşan Canbulut, “Tutuklanan milletvekillerimizi de serbest bıraksınlar, çünkü onları biz oraya getirdik” dedi.

‘KÜRTLERİN HAK KAZANMASINI İSTEMİYORLAR'

Ali Şen (65), tecridin sadece Öcalan üzerinde değil, tüm Kürdistan üzerinde yürütülen bir süreç olduğunu söyledi. Şen, “AKP ve MHP Kürtleri yok etmek istiyor. Kimse buna yok diyemez. Bu iki parti Kürtlerin önünde büyük bir engel, birkaç yıl önce ‘çözüm’ diyorlardı ama çözümden anladıkları ise, kavga ve şiddetten başka bir şey değil. Şimdi sadece Kürdistan’a değil Suriye ve Irak’taki Kürtlere de saldırmak istiyorlar. Kürtlerin hak kazanmasını istemiyorlar” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üyesi belediye başkanlarının tutuklanmalarına da tepki gösteren Şen, “Neden bunları tutukladılar? Kürtleri yok etmek istiyorlar” dedi. Şen, Kürtlerin yaşadıkları zorlukları aşmanın yolunun birliktelik olduğunu sözlerine ekledi.

‘ÖCALAN HALKININ ARASINDA OLMALI’

Öcalan’ın koşullarına dikkat çeken 30 yaşındaki Seyfi Uğurlu, şunları söyledi: “Öcalan hapishanede değil halkının arasında olmalıdır. Öcalan'ın siyaseti iyidir, tecrübesi var. Öcalan kadar bilgili insanlar azdır. Çözüm barış ve diyalogla olur. Türkler ve Kürtler birbirlerini anlamalıdır; yoksa çözüm ortamı oluşamaz. Bin yıllardır beraber yaşayan iki halkız. Kürtlerden ne istediklerini anlamıyorum. Iraklı Kürtlerin Türkiye ile ticari ilişkileri var. Kürtlerin neresinden korkuyorlar anlamıyorum.”

‘ANAHTAR OLARAK GÖRÜYORUZ’

“Öcalan’ı biz Kürtler liderimiz olarak görüyoruz” diyen Murat Gülmez (32) ise, uzun yıllardır Türkiye’de büyük bir savaş olduğunu hatırlatarak, Öcalan’ın savaşı durdurmak konusundaki rolüne dikkat çekti. Gülmez, “Kürt halkının çözülmesi gereken bir sorunu var, bu savaşın çözümünde Öcalan’ın büyük rolü vardır. Kendisi barış konusunda etkili bir kişi” dedi. Taraflara müzakere çağrısında bulunan Gülmez, şunları söyledi: “Öcalan’ın bir an önce serbest bırakılmasını istiyorum. Çok acil bir şekilde tecridin kaldırılması gerekiyor. Çatışmalar olunca ekonomi kötüleşiyor cenazeler geliyor. Hiçbir halk için savaş sonsuza kadar süremez. Öcalan'ı, savaşı durdurma konusunda anahtar olarak görüyoruz. Devletin bir an önce onunla oturup konuşması şart.”

‘ÇÖZÜM KÜRTLERİN BİRLİĞİNDE’

Öcalan üzerinde ağır bir tecrit olduğunu vurgulayan Fatiha Toprak (55) da, “Bir anne olarak çok üzgünüm. Öcalan en başından beri insanların hakkını savunuyor. İnsanların aklından Öcalan'ı silmek istiyorlar. Kürtleri özellikle Öcalan'la tehdit ediyorlar. Küfrün devamı vardır ama zulmün devamı yoktur” dedi. Tecridin bir an önce kaldırılması çağrısında bulunan Toprak, “Türkiye’nin onu lider olarak kabul etmesini istiyoruz” dedi. Toprak, son olarak şu çağrıyı yaptı: “İnsanım diyen hak hukuk arayan herkesi tutukluyorlar. Çözüm Kürtlerin birliğidir. Eğer bugün 70 tane Kürt milletvekili AKP’li ise çözüm nasıl olacak? Eğer bir yerde birliktelik değil de menfaat söz konusuysa orada çözüm zordur.”