‘Devletin gücü’ şimdi de Ankara’da: İstediğimizi yaparız

ANKARA – Daha önce bir polis şefinin Hakkari’de işkenceye uğrayan köylülere “Devletin gücünü göreceksiniz” sözleri bu kez Ankara’da bir başka polis tarafından, Yüksel direnişçilerine söylendi. Polis memuru, “Devletin gücü var istediğini yapar” sözleriyle eylemcileri tehdit etti.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın başlattığı açlık grevi eylemi 154’üncü gününde devam ediyor. Hem onlara destek olmak hem de ihraç edildikleri işlerine dönmek isteyen kamu emekçilerinin başlattığı “İşimizi geri istiyoruz” eyleminin 274’üncü gününde basın açıklaması yapmak isteyen destekçiler, Yüksel Caddesinde bulunan İnsan Hakları Anıtı önüne gitmek üzere Konur Sokak’ta toplandı.

KONUR KAPATILDI

“Nuriye ve Semih’in açlık grevi eylemi 154 gününde Nuriye ve Semih serbest bırakılsın” yazılı pankart açan eylemciler, “Nuriye Semih onurumuzdur” ve “Emekçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganları attı. Konur sokağı kalkanları ile kapatan polis eylemcilerin geçişine izin vermedi. Polis kalkanları önünde basın açıklamasını gerçekleştirmek isteyen emekçilere de izin vermeyen polis, pankartlarını yırttığı eylemcileri iterek Konur Sokak’tan uzaklaştırdı.

‘DEVLETİN GÜCÜ VAR İSTEDİĞİNİ YAPAR’

Uzaklaştırıldıkları esnada slogan atmaya devam eden eylemciler ile polisler arasında gerginlik yaşanırken, ayağında aksama olan ve baston ile eyleme katılan bir eylemci de polisler tarafından iteklendi. Eylemin sonlanmasının ardından Konur sokağa dönen eylemciler ile polis arasında ilginç diyaloglar yaşandı. Polisin, “Burada bekleyemezsiniz burası komple yasak” demesi üzerine eylemci kadın, “Ne demek yasak sokakta beklememize karışamazsınız. Panzerle kapatın o zaman sokağı” şeklinde cevap verdi. Polis ise “İstersek kapatırız, devletin gücü var istediğini yapar, yapmadığımız şey değil istersek kapatırız” diye cevap verdi.