İki müzisyenin yarım yüzyıllık dostluğu müzikle başladı inançla sürüyor

URFA - 50 yıllık müzik dostluklarını sürdüren tarihi Gümrük Hanı'nın müzisyenleri Abdullah Ayazgöl ve Abdurrahman Aydınlık, “Günlük kazancımız kente gelen yerli ve yabancı turistlere bağlıdır. Son birkaç yıldır kente yeterince turist gelmediği için, bazen eve siftahsız gittiğimiz oluyor” diyor.

Urfa’nın Birecik ilçesinde aynı mahallede doğup büyüyen ve aynı zamanda akraba olan Abdullah Ayazgöl ile Abdurrahman Aydınlık’ın müziğe ortak ilgisi 50 yıla dayanıyor. Merkez Eyyübiye ilçesine bağlı tarihi Gümrük Hanı’nda darbuka ve keman enstrümanları ile yöresel ezgiler çalarak yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan müzisyenler, zaman zaman coşturuyor, bazen de ezgileri ile dinleyenleri hüzünlendiriyor. Çocuk yaşlarda ellerine aldıkları enstrümanları her hangi bir müzik hocasından eğitim almadan kendi çabaları sonucunda çalmayı öğrenen müzisyenler, belirli bir ücret talep etmek yerine, dinleyicilerin verdikleri bağışlar ile yetiniyor.

KAZANÇLARI KENTE GELEN TURİSTLERE BAĞLI

65 yaşında 6 çocuk babası olan kemancı Abdurrahman Aydınlık, çalışma arkadaşı darbukacı Abdullah Ayazgöl ile olan hayat hikâyesini şöyle anlattı: “Abdullah ile çocukluğumuzdan beridir bir gün olsun ayrılmadık. Aramızdaki arkadaşlık kardeşlikten de ötedir. 50 yıl önce bizi bir araya getiren müzik aşkımız, bugün de bizi bir arada tutmaya devam ediyor. Gün boyunca çalıp söylemek zor olsa da, müziğe olan tutkumuz bize güç veriyor.” İşlerinin iyi olduğunu, ancak son yıllarda turizm sektöründeki düşüşten nasiplerini aldıklarını söyleyen Aydınlık, “Genellikle kente gelen turistlerin uğrak yeri olan Gümrük Hanı’nda çalıyoruz. Dolayısıyla günlük kazancımız kente gelen yerli ve yabancı turistlere bağlıdır. Son birkaç yıldır kente yeterince turist gelmediği için, bazen eve siftahsız gittiğimiz günler de oluyor. Gümrük Hanı’na gelen turistler bizi dinlemeden gitmezler. Turist gelirse sadece biz değil tüm kent kazanır” diye belirtti. Her hangi bir sosyal güvencelerinin olmadığına dikkat çeken Aydınlık, ilerlemiş yaşlarına rağmen geçimlerini sağlayabilmeleri için çalışmak zorunda olduklarını söyledi.

HER YERDE MÜZİK

67 yaşındaki 6 çocuk babası Abdullah Ayazgöl ise, kendileri için mekân ve zamanın önemli olmadığını belirterek, dinleyici nerede ister ise orada çalıp söylediklerini ifade etti. Genelde Gümrük Hanı’nda çalıp söylediklerini belirten Ayazgöl, akşam saatlerinde ise kentte gelenekselleşmiş bir kültür haline gelen sıra gecelerinde de sahne aldıklarını söyledi. Mesleğini çocuklarına öğrettiğini ve ailece müzikle uğraşmalarına rağmen arkadaşından ayrılmadığını vurgulayan Ayazgöl, “Müzik ile başlayan dostluğumuz, bir birimize olan inancımız ve kararlılığımız sayesinde bu günlere kadar geldi ve bu günden sonra da devam edecektir” dedi.

Han’a gelen turistlere yöresel ezgilerin yanı sıra isteğe bağlı parçalar da çalıp söylediklerini ifade eden Ayazgöl, günlük kazançlarının 50 ile 100 TL arasında değiştiğini söyledi.