Beko: ILO kriterleri karşılanmazsa Soma katliamları devam edecektir

İSTANBUL - Soma katliamının üzerinden 3 yıl geçti. Katliamı unutmadıklarını dile getiren DİSK Genel Başkanı Kani Beko, AKP iktidarı döneminde 18 bin işçinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, “Eğer ILO kriterleri karşılanmıyorsa benzer Soma katliamları olmaya devam edecektir” dedi.

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014'te meydana gelen maden faciasının 3'üncü yıl dönümünü geride bırakırken, yaşanan facia hala dün gibi hafızalardaki yerini koruyor. Soma katliamını unutmadıklarını dile getiren Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, Türkiye'nin değişik il ve ilçelerinde yapacakları etkinlikler ile yaşamını yitirenleri anacaklarını söyledi. Soma katliamının Akhisar'da görülen duruşmalarına katıldığını aktaran Beko, "Katıldığım bir Soma katliamı duruşmasında Soma Holding'in yöneticilerinden biri 'Eğer Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) standartları karşılansaydı bu facia yaşanmazdı. Biz de hakim karşısında olmazdık' dedi" anekdotunu paylaştı.

YÖNETMELİK DEĞİŞMELİ

İşçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanlarının bağımsız olmadığını belirten Beko, "Soma'da da bunu yaşadık. Madenlere inmeden madenlerde işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili raporlar hazırlanmış. Dolayısıyla maden işletmecilerinin lehine hazırlanan bir rapor. Uzmanlar madenlere inerek bu raporu hazırlamadığı için de böyle bir facia yaşadık. Eğer iş güvenliği uzmanları hakkıyla rapor hazırlarsa böylesi faciaların önüne geçilirdi. Şöyle bir nokta var ki iş güvenliği uzmanları maaşlarında işletmecilerden aldığı sürece tarafsız bir rapor hazırlanmasının imkanı yoktur. Dolayısıyla öncelik olarak bu yönetmeliğin kesinlikle değişmesi gerekir diye düşünüyorum" dedi. Beko; Soma, Isparta, Ermenek ve Siirt'te yaşanan faciaların tekrar etmemesi için iş güvenliğinin bağımsız kuruluşlarca yapılması ve ILO standartlarının yakalanması gerektiğinin altını çizdi.

18 BİN İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

AKP hükümetinin iktidara geldiği tarihten bu yana 18 bin insanın iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini aktaran Beko, "Soma'da da üç yıl önce 301 işçi kardeşimiz iş cinayetinde hayatını kaybetmişti. Isparta'daki tarım işçileri, Ermenek'teki işçiler, İstanbul'daki Torunlar inşaattaki işçiler hayatını kaybetti. Eğer Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) kriterleri karşılanmıyorsa benzer Soma katliamları olmaya devam edecektir" dedi. Türkiye'nin iş güvenliği ile ilgili önlemler alınmadığı için iş cinayetlerinde Avrupa'da birinci, dünyada üçüncü olduğunu söyleyen Beko, "2016 yılında bin 970 işçimizi iş cinayetlerinde kaybettik. 2 milyona yakın çocuk da beynen ve bedenen hazır olmadığı halde inşaatlarda, fabrikalarda yani riskli iş gruplarında çalışmaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler ile ILO kararlarına ve 4857 sayılı yasamıza rağmen maalesef 15 yaşın altındaki çocuklar buralarda çalıştırılmaya devam ediliyor" şeklinde konuştu.

ILO KRİTERLERİNE UYMUYOR

DİSK olarak uyarıda bulunmalarına rağmen Türkiye'nin ILO kriterlerine uygun yasaları çıkarmamakta direndiğini vurgulayan Beko, "Hükümet üyeleriyle her görüştüğümüzde işçi sağlığı ve iş güvenliği noktasında düzeltmeler yapılması gerektiğini söyledik. Cenevre'ye ILO'ya tekrar gittiğimizde ise burada yaşananları dile getireceğiz. Gerekli önlemlerin hala yerine getirilmediğini aktaracağız. Türkiye çoğu kez iş güvenliği noktasında da soruşturuldu. Eğer mahkemelerden ciddi bir karar çıkarsa işverenlerin ve hükümetin iş güvenliğini daha ciddiye alacaklarını düşünüyorum" dedi.