2 bin yıllık antik kent hem ziyaretçisiz hem de sahipsiz kaldı

ANTALYA - İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden Perge Antik kentti, ekonomik krizin kurbanı. Antik kenttin görevlileri, her yıl Nisan ve Mayıs aylarında dolup taşan ziyaretçi sayısı son 2 yılda yarı yarıya düştüğünü söyledi.

İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden Perge Antik kenti ekonomik krizden kaynaklı hem ziyaretçilerini kaybetti hem de bakımsızlıktan kaderine terk edildi. Kuruluşu M.Ö.’ye dayanan kent, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaparken, mimarisi ve planıyla görenleri şaşırtıyor.

Tarih boyunca sayısız savaşa direnerek ayakta kalan kent, şimdi bakımsızlıktan bir harabeyi andırıyor. Daha önce yerli ve yabancı turist akımına uğrayan kent, son iki yıldır yaşanan ekonomik krizden kaynaklı ziyaretçi sayısı yok denecek kadar azalmış durumda. Antik kent görevlileri, ziyaretçi akımının özelikle 2015 yılında Rusya ile başlayan krizden sonra çok düştüğünü belirtti.

‘SON İKİ YLDIR YARI YARIYA DÜŞTÜ’

Nisan ve Mayıs aylarında kentin ziyaretçi akınına uğraması gerektiğini dile getiren görevliler, ancak son iki yıldır gelenlerin sayısı yarı yarıya düştüğünü söyledi. Antalya’nın sadece deniz turizmi ile anılmadığını aynı zamanda kültür ve tarih turizmi ile de bilindiğini hatırlatan görevliler, azalan turist sayısında kendilerini çok üzdüğünü ifade etti. İsimlerini açıklamak istemeyen kent görevlileri, AKP hükümetinin dış politikası değiştirmediği sürece kentte ilginin eskisi gibi olmayacağını söyledi.

Kent girişinde hediyelik eşya ve çiçek satan kadınlardan Hülya Yaşar, yaşanan ekonomik krizin kaygı verdici olduğunu söyledi. Rusya ile yaşanan uçak krizinin aşıldığına dair yayınlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığını dile getiren Yaşar, “Yılın bu aylarında burada iğne atsan yere düşmezdi. Kent ziyaretçi akınına uğraması lazımdı. Ancak tek tük insanlar geliyor. Bu durum böyle giderse iflas bayrağını çekmek zorunda kalacağız” diye konuştu.

‘HÜKÜMETİN POLİTİKALARI İNTİHAR ANLAMINA GELİYOR’

Krizin AKP’nin dış politikasından kaynaklı olduğunu vurgulayan, Gülfer İzlemiş de, bu politikaların intihar anlamına geldiğini söyledi. 6 yıldır tarihi kentin girişinde hediyelik eşya sattığını anlatan İzlemiş, “Kent sahipsiz kamış gibi duruyor. Bu bizi çok üzüyor” dedi. Krizin sadece Rus uçağına bağlı olmadığını ifade eden İzlemiş, şunları söyledi: "Son bir yılda ülkede onlarca bomba patladı ve yüzlerce insan öldü. Bu ölenler arasından yabancı turistlerde vardı ve insanların kafasında ‘Türkiye tehlikeli bir ülke’ algısı oluştu. Başta Rusya ve Avrupa ülkeleri olmak üzere diğer ülkelerle normalleşse bile o ülkelerin vatandaşları Türkiye’ye gelmek için üç kere düşünecekler.”

Çözümün normalleşmekten geçtiğini dile getiren İzlemiş, iktidarın hem içte hem dışta çözüm masasına oturması gerektiğini vurguladı.