Hayat onlara emeklilik şansı tanımadı

URFA / ADIYAMAN - Ekonomik kriz, yoksulluk ve kimsesizlik çalışma yaşını 80’nin üzerine çıkardı. Adıyaman ve Urfa’da 80 yaşına giren Hacı Mehmet Çiftçi ve Hacı Dinç pazar pazar dolaşarak, kuru üzüm, kayısı, pestil, sucuk ve çerez satarak yaşamlarını sürdürüyor.

Ekonomik kriz, yoksulluk ve kimsesizlik çalışma yaşını 80’nin üzerine çıkardı. Adıyaman ve Urfa’da emekliliğin tadını çıkarması gerekirken, geçim sıkıntısından çalışmaya devam eden 80’lik Hacı Mehmet Çiftçi ve Hacı Dinç, ellerindeki tabla ile pazar pazar dolaşıyor. Farklı illerde ancak hayat hikayesi birbirine benzeyen Çiftçi ve Dinç, kendi üretimleri olan kuru üzüm, kaysı, pestil, sucuk ve çerez çeşitlerini satarak geçimini sürdürüyor. Her ikisi de ilerlemiş yaşlarına rağmen saatlerce ayakta ya da tablanın başında durarak günlük ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

AT ARABASIYLA BAŞLADI PAZARDA SÜRDÜRYOR

Gençliğinde at arabasıyla mahalle mahalle gezerek ürünlerini pazarlayan Hacı Mehmet Çiftçi, ekmek mücadelesini 20 yıldır Urfa’nın merkez Eyübiye İlçesi Arap Meydanı Pazarı’nda kurduğu tezgâhta devam ettiriyor.

BİTMEK BİLMEYEN EKMEK KAVGASI

80 yaşında 7 çocuklu Hacı Mehmet Çiftçi, “Yaklaşık 50 yıldır bu mesleği yapıyorum. Son 20 yıldır da pazarda devam ettiriyorum. At arabası hem masrafı çoktur, hem de zor oluyordu. Pazar at arabasından daha iyi kazandırıyor ancak bu yıl işler iyi değil. Çocuklarımın hepsini bu işle büyüttüm. Halen mücadele etmeye devam ediyorum ve ayakta kaldığım sürece devam ettirmeye çalışacağım. Şimdi çocuklarımın her birinin kendine göre bir yaşamı var. Benle eşim tek kalmışız. Ürünleri bazen toptan, bazen de perakende satıyorum. Günlük kazancım 10 ile 100 TL arası değişiyor” diye konuştu.

BİR BİRLERİNE DESTEK OLUYORLAR

Çiftçi'nin en büyük destekçisi ise eşi Suzan Korkmaz, eşinin çalışmaya olan tutkusundan dert yanıyor. Korkmaz, "Yerinde duramıyor. Evde bir dakika bile boş durmak istemiyor. Evde tavuk, hindi, ördek besliyor. Anlayacağınız buradaki işten sonra evde de hayvanları ile uğraşıyor. Evin temizliğinin yanı sıra yemek yapıyor. Biz yaşamı birlikte paylaşıyoruz. Evde, işte her şeyi birlikte ortaklaşa yapıyoruz” dedi.

‘EKMEK PARASI KAZANMAK ZOR’

Adıyaman’ın Ğarğar mahallesinde oturan ve gün boyunca tablası ile yollara koyulan Hacı Dinç ise, otogar, Demokrasi Parkı, heykel ve kale gibi kentin işlek cadde ve sokaklarını gezerek geçimini sağlıyor. 80 yaşında 5 çocuklu Dinç, 30 yıldır bu işi yaptığını söylüyor. Ekmek kavgasının zorluklarına dikkat çeken Dinç, şunları dile getirdi: "Bu işi yaparak bu güne kadar ailemi kimseye muhtaç etmedim. Günlük kazancım belli olmuyor 20 ile 60 TL arasında değişiyor. Az ya da çok kendi işimi yapıyorum.”