Çiftçi umduğunu bulamadı

VAN - Gürpınar’da seracılık yaparak geçimini sağlayan çiftçiler, Türkiye’deki ekonomik istikrarsızlıktan dolayı belirledikleri hedefin altında kaldıklarını ve iflasın eşiğine geldiklerinin belirtti.

Yıllarca sera yetiştiriciliğinin yapıldığı Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Yolaşan (Norkox) köyü çiftçileri, Türkiye’de yaşanan ekonomik istikrarsızlık yüzünden geçen yıl belirledikleri hedefin altında kaldıklarını belirterek, bu istikrarsızlığın çiftçiye büyük zarar verdiğine dikkat çekildi.

Dolardaki yükseliş nedeniyle tohum, gübre, mazot, benzin ve sulama sistemlerinin fiyatlarının iki katına çıktığını belirten çiftçi Nadir Akbulut, “Biber, salatalık, patlıcan ve domates gibi sebzeler yetiştiriyoruz. Piyasalardaki ekonomik kriz ve zamlar yüzünden bu yıl hedeflerime ulaşamadım. Kendimi ayakta zor tutuyorum” dedi.

‘EKONOMİK KRİZDEN BİZ DE NASİBİMİZİ ALDIK’

Topraklarını terk etmemek ve metropollere göç etmemek için yaklaşık 2 yıldır seracılık yaptığını söyleyen Akbulut, “2 yıl önce metropollerde işçilik yapıyordum. Topraklarıma döndüm ve çiftçilik yapmaya başladım. Köyde 80 dönüm arazim var . Geçtiğimiz yıl komin seralar kurmuştuk. Bu yıl kuramadık. Çünkü ekonomik krizden biz de nasibimizi aldık” dedi. Artık emeklerinin karşılığını alamadıklarını vurgulayan Akbulut, “Geçen yıl acemi olmamıza rağmen gelirimiz iyiydi. Bu yıl enflasyon oranlarındaki dengesizlik, piyasalardaki belirsizlik yüzünden komin seraları oluşturamadık. Çünkü hiç kimse yarın için öngörüde bulunamıyor” diye konuştu.

‘SONUMUZ NEREYE GİDECEK BİLMİYORUM’

Topraklarını ekip biçmek için gereken malzemelerin bu yıl 2 kat zamlandığını söyleyen Akbulut, “Gübre, tohum zamlandı. Toprağı sulamak için kullandığımız sulama sisteminin boruları zamlandı. Kullandığımız benzin ve mazot zamlandı. Piyasanın belirsizliği de üstüne eklenince artık önümüzü göremez olduk. Sonumuz nereye gidecek bilmiyoruz” şeklinde konuştu.

‘BU YIL KAYGILARIMIZ ÖNE GEÇTİ’

Geçen yıl malzeme almaya güçlerinin yettiğine; ancak bu yıl kaygılarının öne geçtiğini dile getiren Akbulut, “Mazotun litresi 4 liranın üzerinde artık. 2 tona yakın mazot ve 400-500 litre benzin kullanıyoruz. Tohumun paketi geçen sene 100 lira iken bu yıl 250 lira oldu. Gübreyi henüz alamadık” dedi. Ülkedeki politikanın sermaye sahiplerini koruduğunu, bu yıl için hedeflediği yatırımı istikrarsızlık yüzünden yapamadığını belirten Akbulut, “Geçen yıl hayallerim büyüktü. 80 dönüm yerine 200-300 dönümlük araziyi ekip biçmek istiyordum. Piyasalardaki ekonomik kriz ve zamlar yüzünden bu yıl hedeflerime ulaşamadım. Kendimi ayakta tutamıyorum” şeklinde konuştu.