‘Hayat biziz sanat biziz’

DİYARBAKIR - Diyarbakır Şehir Tiyatrosu oyuncuları, Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyumun tiyatrocuların işine son verdikten sonra, tekrar bir araya gelerek hazırladıkları “Dawiya Dawi” adlı stand-up gösterisiyle tiyatro severlerle buluştu. “Hayat biziz sanat biziz” diyen sanatçılar, güzel günlerin yakın olduğunu söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyumun Diyarbakır Şehir Tiyatrosu’nda işine son verdiği 31 tiyatro oyuncusu, engelleme ve baskılara rağmen bir araya gelerek “Dawiya Dawi” adlı stand-up gösterisiyle tiyatro severlerle buluştu. Diyar Galeria İş Merkezi’nde sahnelenen oyuna ilgi büyüktü. Oyunu, HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, DBP Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek’in yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

‘SAHNELER HEP BİZİMDİ’

Tiyatrocular adına kısa bir konuşma yapan tiyatrocu Berfin Emektar, kayyumun kendilerini işten atmasına rağmen alternatifsiz olmadıklarını dile getirdi. Emektar, “Sahneler hep bizimdi. Taşı ilk yontan da bizdik, toprağımızı, aşımızı korumak için ilk cenk eden de. İlk büyücüler de bizlerdik, hakikat yolunda ilk dervişler de. İlk ninnileri de biz söyledik yeni doğanlara, hayata veda edenlere ağıtları da biz yaktık. Aşkları yazan da biziz, yaşayan da. Zulme uğrayan hep ilkin biz olduk, direnen de yine biz! Spartacus' un destanını bugüne aktaran anlatıcılarıydık. Mehmet Tunçların çığlığına tanık olan da yine biz!” diye konuştu.

‘HAYAT BİZİZ SANAT BİZİZ’

“Hayat biziz sanat biziz” diyen Emektar, zor günlerden geçtiklerini ama iyi günler yakın olduğunu anlattı. Emektar, “İnsandan hayattan ve sanattan yana tarafsız. İlk insandan bu yana iyiliği ve güzelliği yok etmek isteyen her şeye ‘Hayır’ diyerek yeni bir dünya var edeceğiz” dedi.

Konuşmasının ardından “Dawiya Dawi” adlı stand-up gösterimi yapıldı. Oyunda devletin Kürt halkına bakışı ve sorunları ironik bir dille işlenerek, anlatıldı. Stand-up gösteriminde tiyatro severler eğlenceli dakikalar yaşadı.

BAYDEMİR: HALK ASLA BİAT ETMEYECEK

Tiyatro gösteriminin ardından sahneye çıkan HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, tiyatrocuları tebrik ederek, gül verdi. Halkın iradesiyle seçilmiş milletvekilleri ve belediye eşbakanlarını selamladıklarını söyleyen Baydemir, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışmalarını yürüten tiyatronun kapanmasını kınadı. Baydemir, “Halkın kurumları bugün zorla ellerinden alınıyor. İnsanlar işlerinden atılıyor. Ama bu halk bu uygulamalara boyun eğemeyecek. Asla biat etmeyecek. Bu uygulamalar ilkel kabilelerde bile bir diğeri diğerinin ekinini yaktığında ayıpsanırdı. Ekmeğiyle oynama denilirdi. Ama şu anda akademisinden, tiyatrocusuna kadar herkesin ekmeğiyle oynuyorlar. Hiç şüpheniz olmasın alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Bu kış özgürlük davasının mensuplarının son kışı olacaktır. Biz hiçbir zaman vicdansızlık etmedik” diye konuştu.

‘SERGİ 1 MART’A KADAR AÇIK OLACAK’

Tiyatro gösteriminin ardından katılanlar “Nusaybin’de “sokağa çıkma yasağı” sürecinde aylarca haber takibi yapan, kapatılan JINHA editörlerinden gazeteci ve ressam Zehra Doğan’ın resim sergisine katıldı. Mardin E Tipi Cezaevi’nde her iki mesleğini yapmaya devam eden Doğan'ın cezaevindeki resimlerinden oluşan sergisi Diyar Galeria İş Merkezi zemin katta açıldı. 1 Mart’a kadar açık kalacak. “141” isimli sergi, Doğan'ın cezaevindeki 141 gününü ifade ediyor.

Sanatseverler sergiyi gezerek, resimler hakkında bilgi aldı.