Birçok kente siyasi parti, dernek ve sendikaya baskın

HABER MERKEZİ - Adana, Diyarbakır ve Hatay'da HDP, EMEP, SYKP, ESP, İHD, Eğitim Sen üyelerinin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. HDP Hatay il binasında ise arama yapılırken, Manisa’da 5 kişi tutuklandı.

Hatay'ın İskenderun, Samandağ ve Antakya ilçelerinde HDP, EMEP, SYKP, İHD, Eğitim Sen, sağlıkçı ve hukukçulara dönük yapılan operasyonda gözaltına alınanların sayısı artıyor. HDP Hatay il binası da polislerce basıldı. Polisin parti binasındaki araması devam ediyor.

Operasyon kapsamında şu ana kadar gözaltına alınanların isimleri şöyle: HDP Hatay İl Eşbaşkanları avukat Şükran Cabir Dağ ve Kerem Nalbant, HDP yöneticileri Dilek Yeral Dablan, Ali Lale, Neslihan Atanan, HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı Ahmet Çağan, yöneticiler Medya Güzel, Nevzat Güzel, Selçuk Sağlam, Aysel Eşiyok, Hülya Cengiz, Doğan Bozkurt, Nadia Ekinci, Süleyman Pörklü, Mehmet İnsan, Şükriye Kortak, İsmail Doğan, Reşat Kızılay, Fikret Pirinç, Melek Demir, Nihat Erarslan, Adnan Eryılmaz, Mehmet Karlıdağ, Alevi Bektaşi Derneği üyesi Sultan Başaran, Abidin Bakır, İHD İskenderun Şube Eşbaşkanı Coşkun Selçuk, EMEP yöneticileri Yusuf Gülşen, Mevlüt Bulgur, Eğitim Sen üyeleri İlhan Kılınç, Gülizar Çay, Nidal Çay, SYKP yöneticilerinden Talat Oruç, Tuncay Yılmaz ve Ali Karasu.

Gözaltına alınanlar Samandağ İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

OPERASYONUN GEREKÇESİ BELLİ OLDU

Hatay'ın İskenderun, Samandağ ve Antakya ilçelerinde HDP, EMEP, SYKP, İHD, SODAP, Eğitim Sen, sağlıkçı ve hukukçulara dönük yapılan operasyonda gözaltına alınanların sayısı 36 oldu. Operasyon kapsamında SYKP Samandağ yöneticilerinden Yasemin Kaplan, emekli Deniz Binbaşı ve HDP eski PM üyesi Zeki Koç da gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların, "Demokratik Özerklik çalışması adı altında ülkenin birlik ve bütünlüğünü tehlikeye atmaya yönelik faaliyetler içerisinde bulunmak ve HDP çalışması adı altında KCK faaliyeti yürütmek" iddiaları ile suçladıkları öğrenildi.

Öte yandan 36 kişi hakkında savcılık tarafından 15 gün gözaltı süresi ve 5 gün avukat görüş yasağı getirildi.

EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ'NDEN TEPKİ

İskenderun ve Antakya’da Emek ve Demokrasi Güçleri, gözaltı operasyonlarına tepki gösterdi. Yapılan açıklamalarda, “Gözaltılara, baskılara ve tutuklamalara rağmen HAYIR” pankartı açıldı. Yapılan açıklamalarda gözaltı operasyonlarına bir an önce son verilmesi çağrısı yapılırken, operasyonun siyasi soykırım operasyonu olduğu ifade edildi.

ADANA

Adana'nın Seyhan ilçesinde bulunan birçok adrese sabah saatlerinde eş zamanlı baskın düzenlediği belirtildi. Baskınlarda evlerin aranması ardından isimleri ve gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü ifade edildi.

'BAŞKANLIĞA HAYIR' BİLDİRİSİ DAĞITAN 5 KİŞİ SERBEST

Adana'da dün "Başkanlığa Hayır" bildirisi dağıttıkları sırada gözaltına alınan Halkevi üyesi, Dilara Akgöz, Haluk Kürşat Bakkal ve Nur Şerif Mengen emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye çıkarıldı. Savcılıkça ifadeleri alınan 3 kişi, "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçlamasıyla sorgu hakimliğine sevk edildi.

Hakimlik, 3 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesi Ofis semtinde ESP ve SGDF’lilerin kaldığı evi polis bastı. Evin kapısını koçbaşı ile kıran polis, evde bulunan SGDF MYK üyesi Beren Atıcı, ESP ve SGDF üyeleri Ümit Tekin, Hüseyin Akyüz ve Ahmet Cengiz’i darp ederek gözaltına aldı.

MANİSA

Manisa’nın Turgutlu İlçesi’nde ise, 24 Aralık günü gözaltına alınan Ersin Yaşar, Sabır Güler, Maşallah Temel, Vahap Çelik ve Memduh Dinekli sosyal medya üzerinden "örgüt propagandası" yaptığı iddiasıyla dün akşam çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

BURSA

Bursa'da İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından çok sayıda eve baskın yapıldı. Baskın sonucu sosyal medya hesaplarından "örgüt propagandası yaptıkları" iddiasıyla 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar emniyet işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.