Birçok kentte HDP ve DBP’lilere gözaltı

BURSA - HDP ve DBP'ye dönük başlatılan gözaltı ve tutuklama operasyonları da bugün de devam etti. Birçok merkezde ev baskınları yapıldı.

Bursa’nın Osmangazi, Yıldırım ve İnegöl ilçelerine bu sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında Kamile Akalın, Sadullah Toktaş, Nizam Fediren, İdris Çelepkolu, Yakup Erol, Cevdet Erol, HDP Yıldırım ilçe yöneticisi Davut Toktaş, 10 Ekim Derneği üyesi Resul Baykara, HDP Osmangazi İlçe yöneticisi Murat Koçer ve ismi öğrenilemeyen bir kadın ev baskını ile gözaltına alındı. Gözaltına alınan sayısı 16'ya yükselirken, gözaltı gerekçesi geçmiş yıllarda kardeşleri ya da yakınlarının PKK'ye katıldığı için yapıdığı belirtildi. Gözaltına alınanlar İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı TEM şubesine götürülürken, 5 gün avukatları ile görüştürülememe kararı verildi.

Öte yandan sabah saatlerinde İnegöl ilçede gözaltına alınan 3 çocuk annesi Kamile Akalın emniyet ifadesi alındığı belirtilerek yarın savcılığa çıkarılması bekleniyor.

URFA

Urfa ve ilçelerinde sabaha karşı yapılan eş zamanlı ev baskınlarında aralarında HDP ve DBP yöneticileri ile üniversite öğrencilerinin bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi hakkında bilgi edinilmezken, çok sayıda kişinin İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü belirtildi. Eyyubiye ilçesinin Selçuklu Mahallesi'nde evine yapılan baskınla gözaltına alınan Sabri Turan'ın ailesi, polislerin elinde 60 kişilik bir listenin olduğunu iddia etti.

Gözaltına alınanlar arasında DBP il yöneticisi Ali Kaya, DBP Halfeti ilçe yöneticisi Ahmet Korkmaz, Harran Üniversitesi öğrencisi Reşit Öztürk olduğu öğrenildi.

ADIYAMAN

Adıyaman merkez ve Çelikhan ile Kâhta ilçelerinde jandarma tarafından yapılan ev baskınlarında 5 kişi gözaltına alındı. Sosyal medya paylaşımlarında “Örgüt propagandası yapma” iddiasıyla gözaltına alınan DBP Kahta İlçe Eşbaşakanı Abuzer Yar ile H.K., H.G., K.K., Ş.Y İl Jandarma Komutanlığında tutuluyor.

AĞRI

Ağrı Tutak Belediyesi'ne bu akşam saatlerinde polisler tarafından baskın düzenlendi. Etrafı sarılan belediye binasında yapılan aramanın ardından belediye çalışanları göz altına alınarak ifade için Tutak İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

MARDİN

Mardin Kızıltepe’de son bir hafta içinde 33 Eğitim Sen üyesi öğretmen sosyal medya paylaşımları ve 2010 yılından bu yana yapılan sendikal eylemleri nedeniyle ifadeye çağrıldıktan sonra gözaltına alındı. İfadeleri alındıktan sonra tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen öğretmenlerden 18’i adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, Mehmet Aydın, Beşir İldem, Mehmet Sıddık Urtekin, Erkan Enginoğlu, Abdulkadir Demir, Yavuzhan Banipol Özçelik, Özkan Akın, Mehmet Palamut ise “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı. Mahkemede öğretmenlere “Sendikaya neden üye oldun?” sorularının yöneltildiği belirtildi.

Tutuklanan 8 öğretmenin Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'ne götürüldüğü bildirilirken, gözaltında bulunan 7 öğretmenin ise yarın savcılıkta ifadelerinin alınması bekleniyor.