Adalet Bakanlığı: Tahir Elçi soruşturmasında bilgimiz yok

ANKARA - Öldürülen Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin faillerinin ortaya çıkartılacağına dair söz veren hükümetin cinayetle ilgilenmediği ortaya çıktı. HDP Milletvekili Meral Beştaş’ın verdiği soru önergesini yanıtlayan Adalet Bakanlığı, “Tüm sorumluluk yargı mercilerine ait olup, soruşturma aşamasında ne tür işlemlerin yapıldığına dair bakanlığımızda bilgi bulunmaktadır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili aylardır herhangi bir gelişmenin yaşanmadığı soruşturma dosyasına ilişkin Başbakan Binali Yıldırım’a yönelttiği sorulara Adalet Bakanlığı tarafından yanıtlandı.

Beştaş, Elçi’nin failleri ölümünden bu yana hala bulunamamış, dava dosyasında hiçbir gelişme yaşanmasından dolayı Ağustos ayı içerisinde bir soru önergesi verdi. Önergede, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kamuoyuna da yansıdığı üzere birçok dosya elde edilen deliller ışığında yeniden ele alınmış bu çerçevede soruşturmalar yürütülmeye başlandığı hatırlatıldı. Buna örnek olarak Hrant Dink davasında yaşanan gelişmeleri gösteren Beştaş, Dink cinayeti ile FETÖ bağlantılarına dair ortaya çıkan ayrıntıları anımsattı.

Beştaş, bu kapsamda Elçi cinayetinin de aydınlatılması amacıyla aylardır yanıt bekleyen 11 soruyu Başbakan Yıldırım’a yöneltti.

HANGİ SAVCI YÜRÜTÜYOR BİLMİYORUZ

Başbakan adına Adalet Bakanlığı tarafından verilen yanıtta, “Soru önergesinde bahsi geçen olayın soruşturmasının hangi Cumhuriyet Savcısı tarafından yürütüldüğünün bilinmediğinden görev yerinin değişip değişmediği hakkında bilgi verilemediği” ifade edildi.

SORUŞTURMAYA DAİR BİLGİMİZ YOK

Bakanlık, yanıtının devamında da “Tüm sorumluluk yargı mercilerine ait olup, soruşturma aşamasında ne tür işlemlerin yapıldığına dair bakanlığımızda bilgi bulunmaktadır” cevabını vermekle yetindi.

BEŞTAŞ 11 SORU YÖNELTTİ

Beştaş’ın Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması isteğiyle şu soruları yöneltmişti:

“* Halihazırda yürütülen Fetullah Gülen örgütü soruşturmaları kapsamında Tahir Elçi’nin ölüm olayı ile ilgili herhangi bir delil, bulgu, bilgi veyahut ifadeye ulaşılmış mıdır? Şayet Elçi cinayetine dair herhangi bir bulguya ulaşıldı ise bunlar nelerdir ve davanın hangi boyuna ilişkindir.

* Elçi cinayetinin işlendiği 28 Kasım 2015 tarihinde Balıkçılarbaşı ve Yenikapı Sokak’ta görevli olup da darbe soruşturmaları kapsamında gözaltına alınan, görevden el çektirilen kolluk görevlisi var mıdır? Şayet var ise isim ve görevleri nedir?

*15 Temmuz darbe girişimi kapsamında görevden alınan, gözaltına alınan ya da tutuklanan kolluk görevlilerinin Elçi cinayeti kapsamında ifadeleri alınmış mıdır? Şayet alınmış ise bu ifadelerde cinayetin oluş biçimine ilişkin veriler ne şekildedir? 15 Temmuz darbe girişimi kapsamında hakkında haklarında soruşturma başlatılan kolluk görevlilerinin Elçi cinayetine dahiliyetleri ne şekilde ve ne ölçüdedir?

* Fetullah Gülen Örgütü, soruşturmaları kapsamın gözaltına alınan, görevden el çektiren kolluk görevlilerinden Elçi cinayeti ile ilintili oldukları tespit edilenlerin bu cinayetin kapsamında soruşturmalarına başlanmış mıdır? Soruşturmalarda hangi aşamaya gelinmiştir?

* Hrant Dink davasında yaşanan gelişmeler ışığında Elçi cinayetinde de benzer gelişmeler olduğuna ilişkin Bakanlığınıza ulaşan herhangi bir bulgu var mıdır?

* 15 Temmuz darbe girişiminin ardından pek çok kolluk görevlisi hakkında başlatılan soruşturma ve görevden almalar kapsamında Elçi cinayetinin nasıl gerçekleştiğine dair herhangi bir çalışma yapılmamasının sebebi Elçi cinayetinin üzerinin kapatılmak istenmesi midir?

* 28 Kasım 2015 tarihinden bu yana Elçi cinayeti ile ilintili hiçbir şüphelinin tespit edilememiş olmasının arkasında siyasi irade var mıdır?

* Elçi cinayetinin soruşturmasını yürüten savcı hala görevde midir? Soruşturmayı yürüten savcı değişti mi?

* Elçi cinayetinin Fetulllah Gülen Örgütü ile bağlantısı konusunda herhangi bir bilgi ve delile ulaşıldı mı? Soruşturmalarda bu yönlü bir gelişme var mı?

* Bilirkişi raporu kapsamında olay yerinde buluna herkesin şüpheli olduğundan hareketle ifadeler alınmış mıdır? İfadeler ne yönlüdür?

* Elçi cinayetinin üzerinin örtülmesi ve olayın sönümlendirilmesi mi hedeflenmektedir?”