‘Kadrolara milletvekili akrabaları yerleştiriliyor’

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, kayyum atanan belediyelerinde işten çıkarılanların yerine Ak Parti milletvekillerinin oluruyla personel alındığını ve alınan personellerin de milletvekili akrabaları olduğunu vurguladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, kayyum atanan belediyelerinde yapılan işten çıkarılmalara ilişkin Demokratik Bölgeler Partisi Diyarbakır il binasında açıklama yaptı. Meclis üyelerinin hazır bulunduğu açıklamada konuşan Meclis Üyesi Eşref Mamedoğlu, “2002’lerde demokrasiyi savunarak ve mağdur edebiyatı yaparak iktidara gelen AKP, elini güçlendirdikçe demokrasinin kırıntılarına bile tahammülsüzlük göstermektedir” dedi.

Belediyelere kayyum atanmasının meşru olmadığını belirten Mamedoğlu, “Kayyumların giriştikleri iş ve işlemler hakkaniyet ölçüleri dışındadır. İşten atılan çok sayıda personelin yerine AKP il teşkilatı ve AKP milletvekillerinin oluruyla atama ve görevlendirmeler yapılmaktadır. Belediyemizin yönetici kadrolarına milletvekillerinin akrabaları yerleştirilmektedir” dedi.

Hükümetin kendi suç ve günahları ile karşılaşmak istemediğini belirten Mamedoğlu, “IŞİD Palmira ve Ninova’daki tarihi eser ve mabetleri yok ederken, AKP de benzer şekilde 28 Aralık 2011 tarihinde Roboski’de çoğu çocuk 34 Kürdün katledilmesinin zihinlerde taze kalmaması için yapılan Roboski Anıtı’nı ortadan kaldırmıştır” ifadelerini kullandı.

Gündeme getirilen hafif raylı sistem projesinin kendi belediyelerine ait proje olduğunu ve bu proje için de kimi adımların daha önceden atıldığını aktaran Mamedoğlu, ancak kayyumun raylı sistemi kendi projesiymiş gibi gösterdiğini sözlerine ekledi.