‘OHAL hukuk ve demokrasiyi bitirdi'

İZMİR - Emek ve Demokrasi Güçleri, barış bildirisine imza atan akademisyenlerin görevden alınmalarına tepki göstererek, OHAL'in Türkiye'de hukuk ve demokrasiyi bitirdiğini belirtti.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, son çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile barış bildirisine imza atan akademisyenlerin görevden alınmasını Ege Üniversitesi Hastanesi poliklinikleri önünde düzenlediği açıklamayla protesto etti. Açıklamaya, akademisyenlerin yanı sıra öğrenciler ve çeşitli siyasi parti temsilcileri de katıldı."Akademi susturulamaz geri döneceğiz" pankartının açıldığı açıklamada sık sık "Savaşa hayır barış hemen şimdi", "Akademi susmadı susmayacak" ile "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atıldı.

Grup adına açıklama yapan SES İzmir Şube Eşbaşkanı Rukiye Çakır, 6 Ocak tarihinde çıkarılan KHK ile Ege Üniversitesi'nde Eğitim Sen üyesi 7, TTB ve SES üyesi 2 hocanın ve 1 asistanın ihraç edildiğini hatırlattı. OHAL'in Türkiye'de hukuku ve demokrasiyi bitirdiğini söyleyen Çakır, "KHK'ler ile yine demokratik kitle örgütleri ve muhalif medya susturulmaya çalışıldı. Muhalif kimlikleri ile bilinen Türkiye’nin aydın insanları işlerinden edildi. Yine hukuk ve demokrasi ayaklar altına alındı. İhraç edilen hocalarımız barış diye haykıranlardı. 'Bu suça ortak olmayacağız' demişlerdi. Barış dediler adalet dediler özgürlük ve demokrasi dediler. Suçlandıkları tek konu bu taleplerini korkusuzca dile getirmeleri. Bizde onlar gibi haykırıyoruz. Barış adalet özgürlük ve demokrasi" diye konuştu.

İhraç edilen akademisyenler için "Akademiyi akademi yapanlardı" diyen Çakır, akademisyenlerin geri döneceğini söyledi. Çakır, barışı, demokrasiyi ve emeği savunmaya devam edeceklerini de vurguladı.

Açıklama atılan sloganlarla sona erdi.