F-16’nın düşmesi bir ay oldu: Açıklama yok, tehdit var

DİYARBAKIR - Diyarbakır’da düşen TSK’ye ait savaş uçağının üzerinden bir ay geçti. Yetkililer bugüne kadar tek bir açıklama yapmazken, uçağın düştüğü köyde yaşayan yurttaşlar, askerlerce “Bir daha uçak ile ilgili gazetecilere bilgi verirseniz iyi olmaz” diye tehdit edildi.

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesine bağlı Yeşildere köyü yakınlarında 12 Aralık 2016 tarihinde düşen F-16 savaş uçağı ile ilgili aradan geçen bir aya rağmen resmi hiçbir açıklama yapılmadı. Uçağın düşmesinin hemen ardından olayla ilgili ilk haberi geçen İhlas Haber Ajansı (İHA), pilotun uçağın saldırı sonucu düşürüldüğünü beyan ettiğini belirtti, ancak bir süre sonra haberini hiçbir açıklama yapmadan geri çekti.

İHA’nın haberinin ardından açıklama yapan Türk Silahlı Kuvvetleri ise, "Türk Hava Kuvvetlerine ait bir adet F-16 tipi savaş uçağı, 12 Aralık 2016 günü saat 19.30 sularında eğitim uçuşu dönüşünde piste iniş için yaklaşırken, Diyarbakır Hava Meydanına yaklaşık 1,5-2 Mil mesafede iken henüz bilinmeyen bir sebepten düşmüştür” açıklamasında bulundu.

KÖYLÜLERE TEHDİT

Daha önce ayrıntıları öğrenmek üzere uçağın düştüğü Yeşildere Köyü’ne gelen Kaza Kırım Ekipleri’nin bilgi aldığı köy sakinleri de askerlerin tehditlerine maruz kaldıklarını dile getirdi. 1 aydır zırhlı araçlarla devriyenin atıldığı köyde daha önce gözaltına alınarak, “Uçak düştükten sonra silahlı kimse gördünüz mü?” şeklindeki sorulara maruz kalan köylüler, bu sefer de askerlerin tehditlerine maruz kalıyor. Dün minibüs ile köye giden askerler, köylülerin basına yansıyan beyanlarını gerekçe göstererek, “Bir daha uçak ile ilgili gazetecilere bilgi verirseniz iyi olmaz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Uçağın düşmesi üzerine bölgeye giden gazetecilerin görüştüğü köylüler, uçağın düşürüldüğünden emin olduklarını anlatmıştı. Yeşildere köyünden ismini vermek istemeyen bir kadın, “O sırada elbiseleri toplamak için balkondaydım. Uçak düşmeden hemen önce yoğun silah sesi geldi. Uçak alçaktan uçuyordu. Sonra uçağın kuyruğu birden alev aldı. Havadayken iki parçaya ayrıldı. Çok büyük gürültüyle evimizin 200 metre ötesine düştü. Evler yerinden oynadı” ifadeleri ile tanıklığını anlatmıştı.

Bir başka köylü de şu iddiada bulunmuştu: “Uçak düşmeden önce yoğun bir şekilde silah sesi geldi. Sonrasında patlama sesi duyduk. Sesi duyunca dışarı çıktık. Biri kadın, biri erkek, 2 pilot uçaktan atlayarak kurtuldu. Kadın pilot, Çarıklı köyü yakınlarına düştü. Onu oradaki köylüler kurtardı. Erkek pilot bizim köyün ağaçlık alanına düştü. Biz yanına gittik, silah çekti, ‘Yaklaşmayın’ dedi. ‘Polis gelene kadar yaklaşmayın bana’ dedi. Çok korkmuştu. Panik halindeydi.”

'BİRİMLERİMİZ ÖZEL YÖNTEMLE DÜŞÜRDÜ'

F-16 uçağının düşürülmesinden 2 gün sonra Halk Savunma Merkez Karargah Komutanlığı (HPG) tarafından yapılan açıklamada, savaş uçağının kendilerine bağlı bir birim tarafından “özel yöntemlerle düşürüldüğü” duyuruldu.