İstanbullulardan kar tepkisi: Belediye ne için var?

İSTANBUL - Yoğun kar yağışı İstanbul'da yaşamı felç ederken, belediyenin hizmet etmemesinden şikayet eden yurttaşlar, "Evet doğal afettir ama belediyenin yapması gereken işler var. 'Belediye ne için var?' Merak ediyoruz 7 bin personel nerede çalışıyor?" şeklinde tepki gösterdi.

İstanbul'da Cuma gününden bu yana etkili olan kar yağışı bugün kısmi olarak dursa da yurttaşlar zor anlar yaşamaya devam ediyor. Yağışın ardından cadde ve sokaklarda buzlanma olurken, yurttaşlar belediyenin yeterince önlem almadığından şikayetçi. Beyoğlu ilçesinin Halıcıoğlu Mahallesi sakinleri de, Beyoğlu Belediyesi'nin önlem almamasından yakındı.

Emekli Hasan Şimşek (55), Çıksalın'dan kalkan otobüsün yolun1 kilometrelik bölümünün belediye tarafından temizlenmemesi nedeniyle durağa yanaşamadığını belirtti. Yoğun kar yağışından sonra yolların kapanmasına karşı belediyenin hizmet vermediğini dile getiren Şimşek, "Bir sıkıntımız daha var. Ara yollarda olan kar ile ilgili hiçbir çalışma yapılmıyor. Malum çöp dağlarını görüyorsunuz. Bunun neticesinde çöpler toplanmıyor. İnsanlar işe gidemiyor. Bu konularda mağdur durumdayız. Evet doğal afettir ama belediyenin yapması gereken işler var. 'Belediye ne için var?' Mahalle aralarına Beyoğlu Belediyesi'nin girmesi gerekiyor ama girmiyor. Hiçbir iş yapmıyorlar" diyerek tepki gösterdi.

'GÖRMÜYORLARSA O KOLTUKTAN KALKSINLAR'

Kemoterapi tedavisi gören kanser hastası Fatma Yetik (56) de, yolların kapalı olmasında dolayı tedavisine gidemediğini söyledi. Kanser hastası olduğunu ve geçen gün kendisini almaya gelen ambulansın mahalleden çıkamadığı için hastaneye gidemediğini kaydeden Yetik, "Benden daha yaşlı hastalar var. Bir ambulans gelirse buradan çıkamaz ve o hasta hayatını kaybeder" diye belirtti. Belediye işçilerinin sokak ayrımı yaptığını ifade eden Yetik, şunları aktardı: "İşlerine gelen karı alıyorlar, gelmeyeni almıyorlar. Ellerini sürmüyorlar. Bu yolun halini görüyorsunuz. Burada çöpler birikmiş bir caddeye bir bidon bırakılmış 100 metrede 1 bidon olması gerekiyor. Öyle olmayınca çöpler bu şekilde birikiyor. Bu yaşlı halimle oradan gelip buraya çöp atıyorum. Benden daha yaşlı olanlar var, onlar nasıl gelip çöp atsın.

Konuşmakta zorluk çeken Yetik, "Devlet bunu görüyor. Eğer görmüyorsa o koltuktan kalksın başka biri gelip oturur oraya. Derdim çok ben konuşurum da onlar anlamaz beni" şeklinde sitem etti.

'İŞE GİDEMİYORUZ'

Çöplerin birikmesinden şikayetçi olan bir diğer yurttaş da 27 yaşındaki Mustafa Önal. Yolların kapalı olduğunu ancak belediyenin tuzlama yapmadığını ifade eden Önal, "Halıcıoğlu'nda çalışan belediye personeli görmedim. Bu karda işe gidemiyoruz. Belediyenin çalışmasını istiyorum" dedi.

Kötü çöp manzarasından rahatsız olan bir diğer yurttaş Mahmut Temel (23), İstanbul'un dünyanın sayılı kentlerinden biri olduğunu ancak manzaranın ortada olduğunu söyledi. "Karla mücadelede belediyenin 7 bin personel çalıştırdığı" söyleminin doğru olmadığını kaydeden Temel, belediye personellerini sokaklarda görmediğinin altını çizdi. "Merak ediyoruz bu 7 bin personel nerede çalışıyor?" diye soran Temel, kentin genelinde durumun aynı olduğunu kaydetti.

Temel, "Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Levent gibi lüks yerlerde kendi kodamanlarının etrafını temizliyorlardır muhtemelen" sözleriyle tepki gösterdi.