60 iş insanı tutuklandı

İSTANBUL - Gülen Cemaati'nin finansal yapılanmasına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında örgüte himmet topladığı ve finansman sağladığı iddia edilen 60 iş insanı, "Terör örgütü üyeliği" suçundan tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından Gülen Cemaati'nin finansal yapılanmasına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında örgüte himmet topladığı ve finansman sağladığı iddia edilen 60 iş insanı, "Terör örgütü üyeliği" suçundan tutuklanırken 50'si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklananlar arasında Boydak Holding eski Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak'ın oğlu Mahmut Sami Boydak ile kardeşi Bekir Boydak da yer alıyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 35 ilde gerçekleştirdiği operasyonlarda 164 iş insanı gözaltına almıştı. 110 iş adamının yurt dışında olduğu belirlenirken, 106'sının da firari olarak arandığı belirtilmişti. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 164 iş insanı dün Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde götürüldü. Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca sorgulanan iş insanlarından, 110'u tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk edilirken, 54 iş insanı ise serbest bırakıldı.

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine çıkarılan, aralarında Boydak Holding Yönetim Kurulu eski Başkanı Mustafa Boydak'ın oğlu Mahmut Sami Boydak ile kardeşi Bekir Boydak'ın da bulunduğu 60 iş insanları, "Terör örgütü üyeliği" suçundan tutuklanırken 50 iş insanları ise adli kontrol kararı şartıyla serbest bırakıldı.