Kimsesiz 52 mezar!

ERZURUM - Yüksekova’da yaşamını yitiren ve Erzurum’da kimsesizler mezarlığına defnedilen 52 cenaze, 1 yıla yakın zamandır alınmayı bekliyor.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 12 Mart 2016 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrasında yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden 52 YPS ve YPS-JIN üyesine ait cenaze, 1 yıla yakın zamandır kimsesizler mezarlığında alınmayı bekliyor. Otopsi için Erzurum’a getirilip defnedildikleri belirtilen 52 cenazenin kime ait olduğu halen bilinmiyor.

52 MEZAR BİR ARADA

Otopsi işlemleri sonrası Erzurum Adli Tıp Kurumu (ATK) ile Büyükşehir Belediyesi Mezarlar Müdürlüğü yetkilileri arasında imzalanan belgelerde numaraları ve defin yerleri karıştırıldığı kamuoyuna yansıyan cenazeler, verilen DNA örneklerine rağmen başvuran ailelere verilmiyor. Farklı tarihlerde defnedilen 52 cenaze, kent merkezinin uzağında olan Abdurrahman Gazi Mezarlığı’nın bir bölümünde yer alıyor. Binlerce cenazenin defnedildiği mezarlıkta, 52 “kimsesiz” mezar bir arada bulunuyor.

SADECE NUMARA

Yarım metreyi aşan kar nedeniyle, yan yana ve birden başlayarak numaralandırılmış mezarlardan sadece 52 ve 21 numaralı mezarlar görülebiliyor. Kentin, rüzgarın hiç dinmediği hakim bir tepesinde yer alan mezarlıkta bulunan 52 mezar, götürülmeyi bekliyor.