Darp edilen gazeteci Ömer Çelik için suç duyurusu

DİYARBAKIR - İHD Diyarbakır Şubesi, gazeteci Ömer Çelik’in ellerine ters kelepçe bağlayarak, “Türk’ün gücünü göreceksin” diyerek işkence yapan özel harekât polisleri hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, 25 Aralık’ta evine yapılan baskında gözaltına aldıkları kapatılan Dicle Haber Ajansı'nın (DİHA) Haber Müdürü Ömer Çelik’e fiziki ve psikolojik işkence yapan özel hareket polisleri hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Polislerin psikolojik ve fiziki işkencesine maruz kalan ve yaşananlara tanıklık eden Çelik’in eşi ve annesi, hukuki yardım talebiyle dün İHD Diyarbakır Şubesine başvurmuştu.

Başvurunun ardından harekete geçen İHD Diyarbakır Şubesi, ev aramasında psikolojik ve fiziki işkence yapan polisler hakkında soruşturma açılıp gerekli yasal işlemlerinin yapılması için suç duyurusunda bulundu. Olay günü Çelik’in eşi ve annesinin baskın sırasında yaşananlara ilişkin beyanlarına yer verilen dilekçede, son dönemde gerek ev aramalarda gerekse de gözaltı yerlerinde yaşanan fiziki ve psikolojik işkenceye ilişkin derneğe yapılan başvurularda büyük artışlar yaşandığına dikkat çekildi. Son dönemde yaşananların başka bir benzerinin bulunmadığının altı çizilen dilekçede, özel hareket polislerinin hiçbir hukuk kuralını tanımadan yaptığı ev aramalarında yaşanan hukuksuzluklar, uyguladığı işkence ve hakaret yöntemlerinin birbirine benzeşen ve her gün artan uygulamalar haline geldiği vurgulandı.

ÇELİK’İN İFADESİ ALINIP, ADLİ TIP KURUMUNA SEVK EDİLMESİ İSTENDİ

Dilekçede, yasalarda ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerde, işkencenin insanlığa karşı işlenen suçlar arasında yer aldığı, her şarta ve koşulda kesin olarak yasaklanan ve cezalandırılan bir suç olarak tanımlandığı hatırlatıldı. İşkence iddialarındaki artışın en büyük nedenlerinden birinin de bu suçu işleyen görevlilerin tespit edilmemesi ve cezalandırılmaması olduğuna işaret edilen dilekçede, bu suçlar bakımından etkin ve tarafsız bir soruşturma yürütülmesi, sorumluların tespit edilip cezalandırılması durumunda suçunun işlenmesinin önüne geçileceği belirtildi.

Dilekçede, başvurucuların işkence, hareket, hukuka aykırı aramaya ilişkin beyanlarının savcılık tarafından titizlikle araştırılarak sorumluların tespiti, haklarında gerekli soruşturmanın yapılması talep edildi. Halen gözaltına olan gazeteci Çelik’in maruz kaldığı fiziki işkencenin tespiti için ivedilikle ifadesinin alınması ve Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmesinin iddiaların ortaya çıkması için büyük önem taşıdığının altı çizilerek, Başsavcılıktan gereğinin yapılması talep edildi.

‘TÜRK’ÜN GÜCÜNÜ GÖRECEKSİN’ TEHDİDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında “RedHack ile irtibatlı” ve “grubun algı ekibi” oldukları iddiasıyla Diyarbakır ve İstanbul’da 25 Aralık’ta yapılan operasyonlarda aralarında Çelik’in de bulunduğu 5 gazeteci gözaltına alınmıştı. Gazeteci Ömer Çelik'in Diyarbakır'daki evini sabaha karşı uzun namlulu silahlarla basan kar maskeli özel harekât timleri, Çelik’in yere yatırıp ellerine ters kelepçe ile bağladıktan sonra evine balkonuna götürerek darp etmişti. Darp edilen Çelik’e “Türkün gücünü göreceksin”, "Sen haber yazıyorsun ha, hadi şimdi de yaz”, “Siz Ermeni p.çsiniz.” diyerek küfür ve hakaretlerde bulunmuştu. Çelik'i banyoya götüren polisler, burada da eşi ve annesinin yanında darp etti. Çelik’in annesinin duvar dibine çöktürüp, başına uzun namlulu silahı dayayan özel harekâtçılar, "Sen niye oğlunu gazeteci yaptın? Niye gazeteci olmasına izin verdin?" diyerek hakaret etmişti. Bir saate yakın süren işkencenin ardından eve TEM şubeye bağlı polisler gelerek, arama yapmıştı.