Yüksel'de yine müdahale: 1 gözaltı

ANKARA – Yüksel Caddesi’nde 289’uncu gününde devam eden “İşimizi geri istiyoruz” eylemine müdahale ede polis bir kişiyi gözaltına aldı.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevi eylemleri, rızaları olmadan götürüldükleri Sincan Cezaevi Kampüs Hastanesi’nde 169’uncu gününde sürüyor. Gülmen ve Özakça'ya destek olmak ve işlerine geri dönmek için kamu emekçilerinin Yüksel Caddesi’nde sürdürdükleri “İşimizi geri istiyoruz” eylemi ise 289’uncu gününe girdi.

Eylemin 289’uncu gününde Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yapmak için Konur Sokak’ta bir araya gelen eylemcilere polis izin vermedi. Polis kalkanları önünde açıklama yapmak isteyen eylemciler, “Nazife Onay serbest bırakılsın”, “Nuriye ve Semih’in açlık grevi 169'uncu gününde, Nuriye Semih serbest bırakılsın” yazılı pankart açarak, “Nuriye Semih onurumuzdur” ile “Emekçiyiz, haklıyız kazanacağız” sloganları attı.

BİR EYLEMCİ GÖZALTINA ALINDI

Polis eylemcileri Konur Sokak ile Yüksel Cadde’sinin kesiştiği noktadan Konur Sokak’ın sonuna kadar iterek uzaklaştırdı. Eylemcilerin direnmesi üzerine polis, Mehmet Dersulu adlı eylemciyi de gözaltına aldı. Dersulu’nun gözaltı aracına götürüldüğü sırada polislerce darp edildiği ve kanlar içerisinde gözaltı aracında bekletildiğini iddia edildi.