Roboskili aileler: 34 kişiyi parçalayan bombalar adaleti de parçaladı

ŞIRNAK – Adalet arayışlarının 295’inci haftasında bir araya gelen Roboskili aileler, “34 kişiyi parçalaya bombalar adaleti parçaladı. Adaletsizlik ve hukuksuzluk bütün ülkeyi sardı” açıklaması yaptı.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde, TSK’ye bağlı savaş uçakları bombardımanında 34 yakınını kaybeden aileler, adalet arayışlarının 295'inci haftasında mezarlıkta bir araya geldi. Kaybettikleri yakınlarının fotoğrafını taşıyan aileler adına Veli Encu açıklama yaptı.

‘ADALETSİZLİĞE RAĞMEN ADALETİN YANINDA OLACAĞIZ’

Roboski için geciken adaletin adaletsizlikleri getirdiğine dikkat çeken Encu, aradan geçen 2 bin 65 güne rağmen faillerin korunduğunu vurguladı. 34 kişinin katledilmesine ilişkin tek bir kişinin bile yargı önüne çıkarılıp yargılanmadığını hatırlatan Encu, katliamda yakınını kaybeden tutuklu HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu ve diğer milletvekillerin tutukluluğuna dikkat çekti.

34 kişiyi parçalayan bombaların aynı zamanda adaleti de parçaladığını ifade eden Encu, adaletsizlik, hukuksuzluk ve vicdansızlığının bütün ülkeyi sardığını söyledi. Encu, “Bizler, katliamlarınıza, adaletsizliklerinize ve baskılarınıza rağmen adaletten ve barıştan yana olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.