75 yıldır Sur'da yaşayan Kevser Zengin: Başka yerde yaşayamam

DİYARBAKIR – Sur’un Alipaşa mahallesinde yaşayan 97 yaşındaki Kevser Zengin, ömrünün 75 yılını Sur’da geçirdiğini, bu yüzden Sur’dan başka bir yerde yaşayamayacağını dile getirdi.

Sur ilçesinde yıkım ve yerinden etme son sürat devam ederken, Alipaşa mahallesinde henüz evi yıkılmayanlar direnmeye devam ediyor. Yıkım çoğu zaman polis zoruyla devam ediyor. 7’den 70’e Alipaşa’da yaşayan herkes yıkıma tepki gösteriyor. Tarih kokan mahallede yaşayan 97 yaşındaki Kevser Zengin, yıkım kıskacındaki evinden çıkmak istemediğini, 75 yıldır yaşadığı Alipaşa mahallesi dışında herhangi bir yerde yaşayamayacağını belirtiyor.

GÜN BOYU EVİNİN ÖNÜNDE OTURUYOR

Siirt’te doğan Kevser Zengin, 22 yaşında gelin olarak geldiği Sur’un Alipaşa mahallesinden bir daha çıkmadı. Dört çocuk annesi olan Kevser Zengin, çocuklarına bakmak ve ailesinin geçimini sağlamak için 15 yıl boyunca dönem dönem çalışmak için Mersin’e gidip geldiği halde mahallesinden kopamadı. Zengin Sur’un dışında oturan çocuklarının yanında dahi kalmaya dayanamadığını belirtiyor. Alipaşa mahallesi Kuzu 2. sokakta bulunan ilk malikanesinden bir an olsun ayrılmıyor. Gündüzlerini kapısının önüne serdiği küçük kilimin üzerinde geçiren Kevser nine, etrafta devam eden yıkımı üzüntüyle izliyor.

‘BAŞKA YERDE YAŞAYAMAM’

Ne olursa olsun evinden çıkmayacağını belirten Zengin, kendisine evinin yıkılmasına ilişkin soru soran gazetecilere şu cevabı veriyor: “Evimi yıkamazlar. Ben buradan ayrılmayacağım. Ömrümün neredeyse tamamı burada geçti. Ben başka yerde yaşayamam.”

STRAN SÖYLEYEREK VAKTİNİ GEÇİRİYOR

Mahallenin en eski sakinlerinden biri olan asırlık çınar Kevser Zengin, zaman zaman oturduğu yerde stranlar söylüyor, zaman zaman da olduğu yere uzanarak yorgun düşen bedenini dinlendiriyor.