Kira ve faturalarını ödeyemediği için intihara kalkışan işçi: Hakkımı istiyorum

İSTANBUL – Kira ve faturalarını ödeyemediği için intihara kalkışan CHP’li Avcılar Belediyesi işçisi Özgür Demir, 3 aydır maaş alamadığını belirterek, "Ben kimseden teselli beklemiyorum sadece hakkım olanı istiyorum" dedi.

Avcılar Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nde çalışan 400 işçi, Park Bahçeler Müdürlüğünde ise 120 işçi 3 aydır maaşlarını alamıyor. Maaşlarını almak için 19 gündür iş bırakma eylemi yapan işçiler, hak edişlerini alana kadar eylemlerine devam edeceklerini söyledi. Bu işçilerden bir olan 4 çocuk babası Özgür Demir, geçtiğimiz günlerde sabah evden çıkarken ev sahibi ile ödeyemediği kirası nedeniyle tartıştı. Tartışma sonrası iş yerine gelen Demir, ödenmemiş faturaları, birikmiş kirası ve 4 çocuğunun gelecek kaygısı nedeniyle ne yapacağını bilememenin çaresizliği ile iş yerinde ip ile kendini asma girişiminde bulundu. İntihar girişiminde bulunan Demir'i arkadaşları kurtardı.

'PLANLI BİR ŞEY DEĞİLDİ'

Maaşını alamadığı için kirasını ödeyemediğini, doğalgazın kesik olduğunu ve faturaların biriktiğini belirten Demir, "Ev sahibine hak veriyorum. Ben de ödemek isterim kiramı ama ben maaşımı alamıyorum ki kiramı ödeyeyim" dedi. Ev sahibi ile hakarete varan bir tartışma yaşadıklarını aktaran Demir, "Tartışmanın ardından şantiyeye döndüm. Yarım saat içinde oldu her şey. Ağlamaklı bir sinir hali oluştu. İpi nasıl hazırladım hatırlamıyorum. Planlanmış bir şey yoktu. Her şey birikti üst üste geldi" diyerek arkadaşları tarafından kurtarıldığını söyledi.

'HAKKIM OLANI İSTİYORUM'

Bütün bunlara rağmen belediyenin sessiz kaldığını dile getiren Demir, "Belediye bana beş günlük izin verdi ve teselli etmeye çalıştı. Ben kimseden teselli beklemiyorum sadece hakkım olanı istiyorum çocuklarım için" diye konuştu.

'TEK KAYGIM ÇOCUKLARIM'

Dört çocuğu olan Demir, üç yıl önce eşinden ayrıldığını ve çocuklara kendisini baktığını anlattı. Çocuklarına bakmakta zorlandığını dile getiren Demir, etrafındaki birçok kişinin çocukları yurda veya yatılı bir kuran kursuna vermesini istediğini belirtti. Yıllarca CHP'ye çalıştığını seçimlerde oy topladığını, oy verdiğini anlatan Demir, sosyal demokrat bir belediyenin uygulamalarını gördükçe öfkesine hakim olamadığını söyledi.

'BAYRAMA PARASIZ GİRMEYELİM’

Babalarının üç aydır ücret alamadıklarını ve direnişte olduğuna tanıklık eden Demir'in en büyük çocuğu Gözde Eylem, Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli’ye seslenerek, bayrama parasız girmek istemediklerini ve ev kiralarını ödemek istediklerini dile getirdi.

‘EVE EKMEK GÖTÜREMEYEN İŞÇİ VAR’

Belediye İş 2 Nolu Mali Sekreter'i Savaş Doğan ise, birçok işçinin evlerine ekmek götüremediğini ancak imc usulü mutfak masraflarını karşılamaya çalıştığını ifade etti. Doğan, önü açık bir süreç yaşadıklarını bu yüzden de işçilerinin psikolojilerinin iyi olmadığını vurguladı.