Sözcü’ye FETÖ operasyonu: 4 kişi hakkında gözaltı kararı

İSTANBUL - Sözcü gazetesine “FETÖ adına suç işlemek” suçlamasıyla operasyon başlatıldı. Gazetenin sahibi Burak Akbay'ın da aralarında bulunduğu 4 isim hakkında gözaltı kararının olduğu belirtiliyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı doğrultusunda Sözcü gazetesine operasyon başlatıldı. Soruşturma kapsamında gazetenin sahibi Burak Akbay, internet sorumlu müdürü Melda Olgun, Mali İşler Müdürü Yonca Kaleli ve muhabir Gökmen Ulu hakkında gözaltı kararı olduğu belirtildi. Operasyonun “FETÖ adına suç işlemek” suçlamasıyla yapıldığı kaydedildi.

Gazetenin sahibi Akbay'ın Londra'da olduğu öğrenilirken, internet sorumlu müdürü Olgun ve muhabir Ulu ise gözaltına alındı. Sözcü gazetesi avukatlarının yaptığı açıklamaya göre, polis 4 kişinin ikametlerinde arama yaptı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, operasyon bilgisini doğrulayarak, "Sözcü Gazetesi'nin yöneticileri hakkında. Şu anda zaten firari. Hakkında yakalama var. Gözaltı var. Soruşturma işlemleri devam ediyor" dedi. Fidan, sadece patronu ve birkaç çalışanı" hakkında işlem yapıldığını söyledi.

Sözcü gazetesine operasyonun nedeni olarak, "15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gün Cumuhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'nın Marmaris'te bulunduğu yeri belirtir" haber yayınlanması olarak açıklandı.

"Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek", "Cumhurbaşkanına fiili saldırıyı kolaylaştırmak" ve "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyanı kolaylaştırmak" suçlamalarının yer aldığı operasyona ilişkin gazetenin avukatı Celal Ülgen, “Hiçbir savcı suç unsuru görmediği için buna cesaret edemedi. Ama en sonunda Batman’dan gelmiş olan bir savcı arkadaş, eski Batman Savcısı, arama ve el koyma kararı veriyor” dedi. Ülgen, Sözcü Gazetesi Sahibi Burak Akbay’ın Sarıyer’deki evinde olduğunu, sabah saat 7.30'dan itibaren arama ve el koyma kararının olduğunu söyledi.

SÖZCÜ'DEN AÇIKLAMA

Gazeteden yapılan ilk açıklamada, "Kimse merak etmesin Sözcü susmayacak. Bu ülkenin insanlarının vicdan sesi olmaya devam edecek" denildi. Sözcü'den yapılan açıklama şöyle: "Türkiye'nin kurtuluş mücadelesine başladığı 19 Mayıs günü Türkiye'nin vicdan sesi olan Sözcü'ye yöneltilen algı operasyonu yurdun büyük bölümünde infial yarattı. Sözcü'nün telefonları kilitlendi. Büyük şehirlerden köylere kadar binlerce noktadan destek telefonları, mailleri yağıyor. Kimse merak etmesin Sözcü susmayacak. Bu ülkenin insanlarının vicdan sesi olmaya devam edecek. Çünkü #SözcüSusarsaTürkiyeSusar"

Sözcü yazarı Uğur Dündar, operasyon haberlerinin duyulması üzerine Twitter'dan yaptığı açıklamada "Bayram sabahı Sözcü'de gözaltılar varmış! Doğruca gazetem Sözcü'ye gidiyorum. Eğer Sözcü de FETÖ'cü ise, Türkiye'de herkes FETÖ'cüdür!.." dedi.

DÜNDAR: SÖZCÜ DE FETÖ'CÜ İSE HERKES FETÖ'CÜDÜR

Sözcü yazarı Uğur Dündar, operasyon haberlerinin duyulması üzerine Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Bayram sabahı Sözcü'de gözaltılar varmış! Doğruca gazetem Sözcü'ye gidiyorum. Eğer Sözcü de FETÖ'cü ise, Türkiye'de herkes FETÖ'cüdür!.." dedi.

'SÖZCÜ'YÜ SUSTURMAK İSTİYORLAR'

Sözcü gazetesi 2 Eylül 2016'da "Sözcü'yü susturmak istiyorlar" manşetiyle çıkmıştı. Manşet haberde gazete hakkında "FETÖ" dosyası hazırlandığı belirtiliyordu.