Avukatlara biber gazlı coplu müdahale

İZMİR - ÇHD İzmir Şube üyesi avukatların açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için adliye binasında yaptıkları "Dayanışma Zinciri" eylemine polis sert müdahale etti. Avukatlar yerlerde sürüklenerek dışarı çıkarıldı.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şube üyesi avukatlar, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve 70 gündür işlerine geri dönmek için açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça ile dayanışmak amacıyla adliye binasında "Dayanışma zinciri" oluşturdu. İzmir Barosu Vestiyeri önünde toplanan avukatlar, cübbelerinin yakalarına Gülmen ve Özakça'nın fotoğraflarını iliştirerek, ağızlarına maske taktı. Kısa bir süre sonra adliye içerisinde avukatların etrafını saran polis, "Adliye içerisinde eylem yapmanın yasak olduğu" gerekçesiyle müdahale etti. Avukatlar yerlerde sürüklenerek ve darp edilerek adliye dışına çıkarıldı.

Adliye dışında oturma eylemine geçen avukatlara polis bu kez biber gazı ve coplarla müdahale etti. Polis biber gazını avukatların yüzüne sıkarken, yaşanan arbedede çok sayıda avukat yaralandı. Avukatlar müdahale esnasında sık sık "Nuriye Semih yalnız değildir" sloganları attı.

Polis müdahalesinin ardından açıklama yapan ÇHD Genel Sekreteri Nergis Tuba Aslan, mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak, "En demokratik hakkımızı kullanmamıza bile izin vermiyorlar. Buna bile tahammülleri yok. 10 dakikalık barışçıl bir eyleme bile tahammülleri yok. Faşizm her yerde. Faşizm adliyede sokaklarda. Biz ne olursa olsun vazgeçmeyeceğiz. Adalet istemeye devam edeceğiz. Adalet aramaya her yerde devam edeceğiz" dedi.