Annesi Franco'ya karşı savaştı, kendisi DAİŞ'e karşı savaşıyor

RAKKA - Tabqa operasyonunda yer alan İspanyol savaşçı Alberto Garsiya, annesinin Franco faşizmine karşı savaştığını, kendisinin de Suriye'de DAİŞ’e karşı savaşmaya geldiğini belirtti. Rojava'daki toplumsal yaşam hakkında ise Garsiya, “Bu ideoloji, birçok halka ve kesime yeniden doğuş olabilir” dedi.

Fırat’ın Gazabı Operasyonu’nun 4’üncü aşamasında Tabqa’nın tamamının DAİŞ'ten arındırılması an meselesi. Tabqa’nın yüzde 95’inde kontrol sağlayan Demokratik Suriye Güçleri (QSD) kentte mayın temizliğinin yanı sıra güvenliği sağlanan yerlere sivillerin geri dönüşünü sağlıyor. Operasyona Suriye’de bulunan birçok kesime ait güçlerin yanı sıra, enternasyonal savaşçılar da katılıyor. Onlardan biri olan İspanyol savaşçı Alberto Garsiya (Şiyar Santuço) Franco faşizmine karşı verilen savaşın aynısının Suriye’de DAİŞ’e karşı verildiğini söyledi.

DEVRİMCİ AİLE

26 yaşında olan Santuço, İspanya’da senaristlik ve sosyal medya uzmanlığı yaptığını, anne ve babasının devrimci bir gelenekten geldiğini, annesinin Franco faşizmine karşı mücadele ettiği için cezaevi yattığını söyledi. Annesinin yaklaşık bir yıl cezaevinde kaldığını ifade eden Santuço, babasının da Latin Amerika ülkeleri olan Arjantin, Meksika ve Küba’da çalışmalar yürüttüğünü kaydetti.

DEMOKRATİK ÖZERKLİK TAŞIDI

Rojava’ya 4 ay önce geldiğini aktaran Santuço, Kürtçe’yi askeri eğitim aldığı akademide öğrendiğini, daha sonra savaşçılarla kurduğu iletişim sayesinde geliştirdiğini dile getirdi. Rojava ve Kuzey Suriye’de temellendirilen toplumsal düşüncenin ileri bir adım olduğunu ifade eden Santuço, en çok ideolojik şekillenmeden etkilendiği için Suriye topraklarına geldiğini, bu ideolojinin de demokratik özerklik olduğunu kaydetti. Demokratik Özerklik fikrinin bulundukları alan olan Katalonya’ya da uygulanması gerektiğini dile getiren Santuço, “Bu ideoloji, birçok halka ve kesime yeniden doğuş olabilir. Özellikle devrimci örgütler için yeni bir perspektiftir. Bunu iyi görmeleri gerekiyor. Şuanda Ortadoğu topraklarında şekilleniyor” dedi.

İSPANYA'DA FRANCO SURİYE'DE DAİŞ

İspanya’da Franco faşizmine karşı verilen savaşa değinen Santuço, sadece İspanya halkının değil o dönem dünyanın birçok yerinden Enternasyonalist savaşçıların ülkelerine akın ettiğini hatırlattı. Bu temelde Franco’ya karşı savaşıldığını kaydeden Santuço, “Şimdi aynı taraflar tekrar var. Faşizm şimdi Rojava ve Suriye topraklarında canlandırıldı. Franco’ya karşı dünyanın her yerinden insanlar gelmişti. Şimdi aynı durum Suriye için geçerlidir. Franco faşizmine karşı verilen savaşın aynısı DAİŞ’e karşı veriliyor. O gün nasıl İspanya’ya gelindiyse şimdi Rojava ve Kuzey Suriye’ye gitmek gerekiyor. Bu ahlaki bir sorumluluktur. Bu sorumluluğu yerine getirmeye geldim. Şimdi Tabqa’dayız. Tabqa ve Rakka’yı DAİŞ’ten tamamen temizleyene kadar ilerleyeceğiz. Bu Enternasyonalist bir yükümlülüktür.”

'DEVRİMİN KAMERASINI ELİME ALACAĞIM'

Bu devrim için önce savaşacağını, daha sonra sinemasını yapacağını dile getiren Santuço, babasının Küba devriminde sinema çalışmalarında bulunduğunu, Küba sineması ve Rojava sinemasını birleştirerek devrim sinemasına yeni bir soluk getireceklerini sözlerine ekledi. Bu şekilde Latin Amerika ve Rojava devrimlerini birbirine tanıtmaya çalışacaklarını da belirten Santuço, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bu devrimin önce silahını sonra da kamerasını elime alacağım. Bu şekilde bu topraklara yeniden umut olan ideolojimize katkı sunmaya devam edeceğim.”

Nazım Daştan - dihaber