AK Partililer 100 lira karşılığında oy kullandırıyor!

MERSİN - CHP Mersin kriz masasına gelen bir ihbarda, Mut ilçesinde bir grup AK Partili, 100 TL karşılığında “Evet” basılı oy pusulası ile seçmenden boş pusula aldığı ileri sürüldü.

Mersin’de birçok okulda seçim ihlalleri tespit edildi. Akdeniz ilçesinde bulunan Gazipaşa Ortaokulu’nda AK Partili bir grup genç parti rozeti ile okul içinde dolaşırken, AK Partili sandık görevlileri de parti rozetleri ile sandık başında oldukları tespit edildi. CHP seçim izleme ekibi, söz konusu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Anamur ilçesinde de 107 adet pusulanın mühürsüz olduğu tespit edilirken, bazı oyların mühürsüz pusulalarla kullanıldığı belirtildi. HDP ve CHP’nin sandık görevlilerinin müdahalesi sonrası pusulalar mühürlülerle değiştirildi.

İKİ KEZ OY KULLANDI

Toroslar ilçesinde kurulan 1017 nolu sandıkta da usulsüzlük tespit edildi. 1001 numaralı sandıkta görevli olan AK Partili sandık kurulu üyesi, hem kendi sandığında hem de 1017 nolu sandıkta oy kullandığı tespit edildi. İlgili kişi hakkında tutanak tutuldu.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın okulları gezmesinden kaynaklı okul bahçeleri boşaltıldığı belirtildi. Akdeniz ilçesine bağlı Gündoğdu Mahallesi’nde bulunan Çıraklık Eğitim Okulu’da tüm görevlilerin polisler tarafından dışarıya çıkartıldığı ileri sürüldü.

SİLAH İLE OY KULLANDI İDDİASI

Akdeniz İlçesine bağlı Çilek Mahallesi’nde 23 Nisan İlkokulunda bazı kişilerin silahla oy kullandıkları tespit edilirken söz konusu kişiler hakkında tutanak tutuldu. Fevzi Çakmak İlkokulunda da Şükrü Ü. İsimli AK Parti sandık kurulu üyesinin 1184 nolu sandıkta oy kullanmasına rağmen başka bir sandıkta daha oy kullanmak istediği ve bunun üzerine tutanak tutularak, oy kullanmasının önlendiği bildirildi.

‘100 LİRAYA OY KULLANDIRIYORLAR’

CHP'nin Mersin'deki kriz masasına ulaştırılan bilgiye göre, Mut Anadolu Lisesi’nde bir grup AK Partili tarafından sandıkta oy kullanacak seçmene boş zarf atması ve oy pusulasını boş bir şekilde kendilerine getirmesi karşılığında 100 lira teklif edildiği iddia edildi. İddiaya göre getirilen boş oy pusulasının "Evet" kısmının "Tercih" mührü ile mühürlendikten sonra başkalarına verildiği ve içerden kendilerine verilecek oy pusulasının boş bir şekilde getirilmesi istendi. Söz konusu kişilerin okul bahçesinde oluşturdukları organizasyonla seçmenlerin hepsine aynı şekilde yaklaştıkları ve "Evet" kısmı tercih edilen oy pusulası karşılığında kendilerine getirilecek her boş oy pusulası için 100’er lira vaat ettikleri iddia edildi. Söz konusu gruba ilişkin telefon ile çekilmiş görüntüler de yayımlandı.

TERCİH MÜHRÜ GÖTÜRÜLDÜ

Antalya'da ise bazı okullunda eksik zarf ve oy pusulası tespit edildi. Bazı okullarda ise seçim pusulası arkasına Yüksek Seçim Kuruluna ait mühür yerine tercih mührü vurulması üzerine kullanılan 91 oy için tutanak tutuldu.