HAKİM: 1 milyar 156 milyon 407 bin 473 yaşam hakkı ihlal edildi

İSTANBUL - HAKİM, hayvan hakları ihlallerine ilişkin 2016 raporunu açıklayarak, 2016 yılında en az 1 milyar 156 milyon 407 bin 473 yaşam hakkı gaspının raporlaştırıldığını belirtti.

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), hayvan hakları ihlallerine ilişkin 2016 raporunu Aynalıgeçit toplantı salonunda yaptığı basın toplantısı ile açıkladı. Toplantının olduğu salona "2016 hayvan hakları ihlalleri raporunu açıklıyoruz!" asıldı.

"Hayvanlar Medyaya seslenseydi" başlığı ile hazırlanan bir video izletilerek medyanın dili eleştirildi.

Türkiye’de hayvan haklarından bahsedildiğinde akla kedi ve köpek geldiğini belirten HAKİM Koordinatörü Fatma Biltekin, “Farklı türden milyonlarca hayvan, insanlığın zalimliğinden nasibini almış durumda ve almaya devam ediyor. Yaşanan hak ihlâllerini, hayvan türü olarak kategorize etmedik çünkü ister insan olsun isterse herhangi bir hayvan türü olsun, yaşanılan acı, stres, korku aynı” dedi.

‘KÜRK YASAKLANSIN’

2016 yılında, milyonlarca hayvanın başta yaşam hakkı olmak üzere birçok hakkının gasp edildiğini vurgulayan Biltekin, “Raporlanamayan milyonlarca hak ihlâli var” diyerek 2016 yılında en az 1 milyar 156 milyon 407 bin 473 yaşam hakkı gaspının raporlaştırıldığını kaydetti.

Yaşanan hak ihlallerine değinen Biltekin, “ En az 9 milyon 740 milyon 638’i ise 2016 yılında eti için öldürülen sığır, koyun, keçi ve mandalardan gasp edilen yaşam hakkıdır. 2016’da avcıların katlettiği hayvan sayısı bilinmemekle birlikte, yapılan denetim ve kontrollerde avcılardan 7 bin 796 hayvan ele geçirilmiş, ‘av turizmi’ denilen ölüm tacirliği kapsamında ise en az 596 yaban hayvanı yabancı ve yerli avcılara öldürtülmüş. Aynı bilinmezlik hâli, kürk çiftliklerinde de mevcuttur. Türkiye’de artış göstererek, çinçila ve tavşanlar kürkleri için yetiştirilmekte ve katledilmektedir. Bu vesileyle hem yaşam hakkını gasp ettiği hem de ekolojik yıkıma sebep olduğu için avcılığın da av turizminin de kürkün de derhal yasaklanması gerektiğini bir kez daha ifade ediyoruz” diye konuştu.

İşkence vakalarına da değinen Biltekin, En az 8 milyon 216 bin 506 işkence vakası raporlanabildiğini söyledi. Biltekin, “2016’da Adalar’da, 1540 atın sistematik işkenceye maruz kaldığını biliyoruz. Geçtiğimiz hafta, Darıca Hayvanat Bahçesi yakınlarında bulunan ve hayvan hakları aktivistlerinin girişimleri ile mühürlenen at mezbahasının içi ve çevresi, taşımacılık için sömürülürken hayatını kaybeden at sayısının ne denli fazla olduğunu gösterir nitelikteydi” diye belirtti.

‘KOMİK PARA CEZALARINI KABUL ETMİYORUZ’

HAKİM Koordinatörü Burak Özgüner ise, yaşanan cinsel vakalara değinerek en az 2 milyon 979 bin 758 cinsel şiddet vakanın yaşandığını ifade etti. Özgüner, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye'de tecavüz edilen hayvanlar arasında ineklerin, eşeklerin, köpeklerin, koyunların, tavukların, ördeklerin, atların olduğunu ve her gün gerçekleşen hayvana tecavüzün de toplumun tüm kesimlerince bilinen ancak üstü örtülen bir gerçeklik olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.”

2016 yılında, hayvanlara yönelik kötü muamele, işkence ve öldürme gibi fiiller nedeniyle sadece 229 kişiye idare para cezası uygulandığını kaydeden Özgüner, “2016 yılında bu tür haksız fiilere 526 TL idarî para cezası uygulanmaktayken, 2017 yılı itibarı ile hayvana tecavüz, kötü muamele gibi fiillerin cezasında 20 TL artışa gidilmiş ve bu ceza, 546 TL olarak belirlenmiştir. Hayvana işkence ve tecavüz edenlere verilen bu tarz ‘komik’ ve faiilleri âdeta yüreklendiren yaptırımları asla kabul etmiyoruz” dedi. Özgüner, şunları söyledi: “En başta hayvanlar, doğuştan gelen haklara sahip olan bireyler oldukları için ve dünyayı herkes için daha âdil, eşit bir yaşam ortamı hâline dönüştürmek için hayvanların hakları derhal teslim edilmelidir. İstisnasız herkes için özgürlük! Hayvan hakları, hemen şimdi!”

Yazar Zulal Kalkandere ise, yaşanan hayvan hakları ihlallerine değinerek, hayvan hakları ihlalleri ile ilgi yasa taslaklarının ve yasaların eksik olduğunu belirtti.
Oyuncu Özge Önder de ise barınaklardan yaşanan hak ihlallerine değinerek, “Şeffaflık istiyorum” dedi.