Süryani Aktaş: Baskılar bizi toprağımızdan edemez

MARDİN- Midyat'ta evine yapılan baskınla gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Mardin Süryani Birliği Derneği Başkanı Yuhanna Aktaş, "Bu tamamıyla göz korkutma, sindirme politikalarıdır. Bu tarz baskılarla kimse bizi yıldıramaz, toprağımızdan edemez" dedi.

Mardin'in Midyat ilçesinde dün evine yapılan baskınla gözaltına alınan
Mardin Süryani Birliği Derneği Başkanı ve önceki dönem HDP PM üyesi Yuhanna Aktaş, savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı. Yapılan bir ihbar sonucu gözaltına alınan Aktaş, "Örgüt üyesi olma" iddiasıyla suçlandı. Yapılan ihbarda, 21 Mart günü ilçede bombalı eylem planladığı ve Aktaş'ın evinde silah olduğu ileri sürüldüğü öğrenildi.

Dün sabah saat 06.00 sıralarında 20 kadar özel harekat polisinin kapıyı kırarak baskın yaptığını belirten Aktaş, kapı kırılıp içeriye girildikten sonra arama tutanağının kendisine gösterildiğini ve yapılan suçlamanın da arama tutanağı imzalatılırken kendisine aktarıldığını söyledi.

'PSİKOLOJİK İŞKENCE UYGULANDI'

Evde arama yapan polislerin üsluplarının çok sert olduğunu dile getiren Aktaş, çocuklarının önünde kıyafetlerini giyerken ve yüzünü yıkarken psikolojik işkenceye maruz kaldığını aktardı. Yurt dışındaki Süryani sivil toplum örgütlerinin bakanlık düzeyinde baskı oluşturması sonucu emniyette tutumun yumuşadığını ve aynı gün savcılığa sevk edildiğini dile getiren Aktaş, savcılık ifadesi ardından serbest bırakıldığını vurguladı.

'TAMAMIYLA SİNDİRME POLİTİKASI'

Gözaltına alınma biçimini "saçma" ve gayri ahlaki olarak değerlendiren Aktaş, “Gözaltında iken polislere de söyledim. Bizim babalarımız, dedelerimiz bu topraklarda büyük travmalar yaşadı. Yaşattınız. Bu travmaları çocuklarımıza yaşatmamak adına birlikte bir mücadele veriyoruz. Bu şekilde çocuklarımızı da yaşadıkları coğrafyadan soğutuyorsunuz. Yanlış yapıyorsunuz diye bir tartışma yürüttük. Bu tamamıyla göz korkutma sindirme politikalarıdır. Bu tarz baskılarla kimse bizi yıldıramaz, toprağımızdan edemez. Demokratik bir cumhuriyette yaşamak için kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.