Gazeteci Eskin'e 3 yıl 1 ay hapis cezası

DİYARBAKIR - Gazeteci İsmail Eskin hakkında sokağa çıkma yasakları ve DAİŞ'in yaptığı katliamlara ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Gazeteci İsmail Eskin hakkında Diyarbakır'da ilan edilen sokağa çıkma yasakları ve DAİŞ'in Kobane'ye saldırdığı dönemde yaşanan olaylar ve insan hakları ihlallerine ilişkin Twitter hesabında yaptığı paylaşımlar nedeniyle açılan davanın karar duruşması görüldü.

Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada "örgüt propagandası" yaptığı iddiasıyla 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Gazeteci Eskin ile avukatı katıldı. İddia makamı davanın esası hakkında daha önce verdiği mütalaayı tekrarlayarak Eskin'in cezalandırılmasını talep etti. Söz alan Eskin, daha önce yaptığı savunmasını tekrar etti. Yaptığı paylaşımların içeriğinde herhangi bir şiddet çağrısı bulunmadığını belirten Eskin, paylaşımların düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, beraatını talep etti.

Eskin'in Avukatı Resul Tamur ise, gazeteci olan müvekkilinin sosyal medya hesabında yer alan paylaşımların haber niteliğindeki paylaşımlar olduğunu kaydetti. Müvekkilinin haber takibi yaptığı sırada içinde bulunduğu çatışma ortamı ve duygusal durumun verdiği etki ile sosyal medya hesabında yorumsal nitelikteki haber paylaşımlarında bulunduğunu ifade eden Tamur, yapılan paylaşımların hiçbirisinin şiddet içeren, şiddeti teşvik eden veya öven paylaşımlar olmadığının altını çizdi. Müvekkilinin paylaşımlarının düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğu yönünde AİHM ve Yargıtay kararlarının olduğunu aktaran Tamur, müvekkilinin beraatını istedi.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, Eskin'in Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda "Örgüt propagandası" suçunu işlediğinin sabit olduğunu ileri sürdü. Eskin'in üzerine atılı suçu basın yayın yoluyla işlediğini savunan mahkeme, Eskin'e 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi. Mahkemenin Eskin'e üst sınırdan verdiği cezayı ertelememesi de dikkat çekti.

Gazeteci Eskin mahkemenin verdiği kararı temyiz edecek.