09 MART 2017 GÜNDEMİ

GÜNCEL

* Cizre’de 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın öldürülmesine ilişkin yargılanan polis Mehmet Nur Baki Göçmez’e 13 yıl ceza verilmesi üzerine aile avukatları dosyayı bölge mahkemesine taşırken, dosyaya hala Göçmez’in ödüllendirilmesi talebiyle BİMER’e gönderilen mektuplar ekleniyor.

* Ali Mersin, açtığı Böğürtlen isimli kafeyle ihtiyaç sahipleri ve paylaşmayı sevenler arasında köprü görevini üstlenerek, “AtmaVer” isimli grubu üzerinden dayanışma ağı örüyor.

* Referanduma sayılı günler kalırken, Bakırköy'de "Hayır" çalışmaları aralıksız devam ediyor. Sokak ve meydanlarda "Hayır" çalışması yürütenler ise gencinden yaşlısına, CHP'lisinden HDP'lisine, öğrencisinden ev emekçisi kadınlardan oluşuyor.

* Batman’da babasının silahıyla intihar ettiği iddia edilmesine rağmen vücudunda atış artığı bulunmayan Ebru Şimşek’in dosyasında 4 aydır tek bir kişinin bile şüpheli sıfatıyla ifadesi alınmadı.

* Şirvan'da 17 işçinin canına mal olan bakır madeni, sadece insanları değil Ermenilerden kalma kilise, mezar, ev, çeşme, bağ ve bahçeleri de ortadan kaldırdı. Bir zamanlar yaşamın olduğu köylerindeki katliama öfke duyan Ermeni Bayram Babak, "Bu köyün suyu bile kalmadı. Sebze ekmek istesen ekecek yer yok, hayvan beslemek istesen otlatacak mera yok" dedi.

* DTK, DBP, TJA ve HDP, startı verilecek olan 2017 Newroz’una ilişkin Diyarbakır Liv Suit Hotel de kahvaltılı basın toplantısı düzenleyecek. (10.00)

* Diyarbakır’ın Lice ilçesinde geçtiğimiz Haziran ayında ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında öldürülen Mehmet Şirin Kocakaya’nın öldürülmesini engellemek, köyde çıkan yangına müdahale etmek isteyen ve aralarında annesi, 3 kardeşi ile yakınlarının bulunduğu 28 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (10.00)

* Özgür Gündem gazetesi ile başlatılan dayanışma kampanyasına katılan Ayşe Batumlu, Derya Okatan, Dicle Anter, Necmiye Alpay, Kamru Başer ve Faruk Balıkçı, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak. (10.00)

* İstanbul’da 12 Aralık’ta gözaltına alınan ve 18 gün sonra 8’i tutuklanan HDP'lilerin ilk duruşması İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (10.00)

* PKK lideri Abdullah Öcalan'ın 46 avukatının yargılandığı KCK avukatlar davasının duruşması, İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (10.00)

* HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Örgüt propagandası yapmak" ile "Suç ve suçluyu övmek" iddiasıyla hakkında açılan duruşma kapsamında İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak. (15.00)

POLİTİKA

* Avrupa Birliği ülkeleri devlet ve hükümet başkanları, Belçika'da toplanacak. Liderler, göç, ekonomi ve Batı Balkanlar konularını görüşecek.

* Başbakan Yıldırım, bugün KKTC'nin başkenti Lefkoşa'ya hareket edecek.

* Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde yabancı medya kuruluşlarının temsilcileriyle buluşacak. (10.30)

* Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri ile görüşecek. (11.00)

* CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Yerel Yönetimler Birimi tarafından düzenlenen belediye başkanları toplantısına katılacak. (12.00)

* Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bilgilendirme toplantısı düzenleyecek. (13.10)

* Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Saray'ında MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile ayrı ayrı görüşecek. (14.00-15.00)

KADIN

* 7 Haziran seçimleri kapsamında HDP'nin 5 Haziran’da Diyarbakır'daki mitingine yönelik gerçekleştirilen saldırıda ağır yaralanan ve iki ayağını kaybeden Lisa Çalan, 8 Mart tarihinde 5’inci kez ameliyata girdi. Ağır geçen ameliyatlara rağmen ayakta duran Çalan, yeniden yürüyebileceği, sinema yapabileceği ve dans edebileceği günlere hazırlanıyor.

* TJA öncülüğünde Diyarbakır’da gerçekleştirilen 8 Mart mitinginde buluşan farklı kurum ve kuruluş temsilcileri ile her yaş ve renkten kadınlar, özgür yarınlar için “Hayır” diyeceklerini belirtti.

EKONOMİ

* Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), finansal yatırım araçlarının Şubat ayı reel getiri oranları ile 2016 yılı tarımsal işletme işgücü ücret yapısını duyuracak. (10.00)