MİT TIR'ları davasına Erdoğan müdahil oldu

İSTANBUL - Gazeteci Can Dündar, Erdem Gül ve milletvekili Enis Berberoğlu’nun “casusluk” suçlamasıyla yargılandığı “MİT TIR’ları” davasına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan müdahil oldu.

Cumhuriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, Ankara temsilcisi Erdem Gül ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Enis Berberoğlu'nun yargılandığı ve haklarında "Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası talep edilen “MİT TIR”ları davasının duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya, gazeteci Erdem Gül, CHP'li vekil Enis Berberoğlu ve avukatları ile MİT Müsteşarlığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatları katıldı. Duruşmayı CHP Milletvekilleri Barış Yarkadaş, Sezgin Tanrıkulu, Gürsel Tekin, Ali Şeker ve Mahmut Tanal ile çok sayıda kişi izledi. Duruşmada, Dündar ve Gül'ün avukatı Bahri Belen, dosya hakkındaki kapalılık kararının kaldırılarak duruşmanın açık bir şekilde yapılmasını talep etti. MİT Müsteşarlığı avukatı, kapalılık kararının devamına karar verilmesini talep ederken, Erdoğan'ın avukatı da davaya katılma talebinin kabul edilmesini istedi. Talep karşısında Dündar, Gül ve Berberoğlu'nun avukatları tekrar söz alarak, Erdoğan'ın ve MİT'in iddia edilen suçtan doğrudan zarar görmesinin söz konusu olmadığını belirterek talebin reddedilmesini istedi. Berberoğlu da 16 Nisan'da yapılacak referandumda Erdoğan'ın siyasi kimliğinin de söz konusu olacağını anımsatarak, bu durumun mahkemenin katılma talebine ilişkin vereceği karara gölge düşüreceğini belirtti.

DURUŞMALAR KAPALI GÖRÜLECEK

Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, duruşmaların kapalı olarak devam etmesini oy birliğiyle, Erdoğan'ın müdahilliğini de oy çokluğuyla kabul etti. Erdoğan'ın müdahilliğine ilişkin karşı oy kullanan üye yargıç Ömer Karagöl, dava konusu suçların niteliği dikkate alındığında Erdoğan'ın kişisel olarak davaya katılma hakkı bulunmadığını belirtti.

SONER YALÇIN TANIK OLARAK DİNLENDİ

Verilen ara kararın ardından gazeteci Soner Yalçın tanık sıfatıyla dinlendi. Yalçın ifadesinde, söz konusu yazının içeriğinin davayla ilgili olmadığını belirterek, “Gazetecilik mesleğinin ahlaki tartışmasıdır. Bu ağır ceza mahkemesinin konusu olamaz” dedi. “Yazılarımda Berberoğlu hakkında 'FETÖ imamı' demedim” diyen Yalçın, “Berberoğlu'nun FETÖ imamı olduğunu sanmıyorum. Yazımda ele aldığım konu basın etiği tartışmasıydı. O dönemde iyi gazetecilik yapmadığı eleştirisidir. Berberoğlu'nun Fethullah Gülen ile görüştüğü ile ilgili kendi açıklamaları vardır. Gülen ile ilişkisini oradan biliyorum. Açık kaynaklardan biliyorum” diye konuştu. Mahkeme Başkanı Ali İhsan Horasan'ın “Bu iddiaları neye dayanarak yazdınız. Tecrübeli bir gazeteci olarak nasıl doğrudan itham ediyorsunuz” sorusu üzerine Yalçın, “Yazımdan 5 ay önce görüntüleri Berberoğlu'nun verdiğine ilişkin Star ve Yeni Şafak gibi gazetelerde yayınlanan Berberoğlu ve Dündar arasındaki telefon sinyal kayıtlarına dayanarak yazdım. Ancak fazla titiz davranmamışız” ifadelerini kullandı. Üye yargıcın “Berberoğlu ile aranızda kişisel husumet var mı” sorusuna ise Yalçın, “30 yıllık gazeteciyim. Kişisel husumetle hareket etmem” dedi.

'MELİH GÖKÇEK TANIK OLSUN'

Yalçın'ın ardından söz alan Berberoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in meclis darbe komisyonuna “CHP-FETÖ ilişkisi” isminde bir rapor sunduğunu, burada kendisi hakkında “FETÖ imamı” dediği gerekçesiyle tanık olarak dinlenmesini istedi. Dündar ve Gül'ün avukatı Tora Pekin de duruşma savcısının bir önceki celse verdiği esasa ilişkin mütalaada Cumhuriyet Gazetesi'nin 10 yazar ve yöneticisine yönelik soruşturmaya değinmesi nedeniyle bu dosyanın getirilmesini talep etti.

Taleplerin ardından ara karar oluşturan mahkeme heyeti, Gökçek'in tanık olması talebini davanın esasına etkisi olmadığı gerekçesiyle reddetti. Cumhuriyet Gazetesi'nin 10 yazar ve yöneticisine ilişkin soruşturmanın akıbetinin sorulmasına karar veren heyet, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde askerlerin yargılandığı Selam Tevhid davasının da akıbetinin sorulmasına hükmetti.

Heyet, duruşmayı 27 Nisan'a erteledi.

‘DEVLETİN GİZLİ KALMASI GEREKEN BİLGİLERİNİ AÇIKLADI’

Duruşma savcısı Mehmet Yeşilkaya, bir önceki celse alelacele verdiği mütalaada, Dündar, Gül ve Berberoğlu'nun “silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan 15'er yıla kadar hapsini istemişti. Savcı Yeşilkaya, Berberoğlu için ayrıca “Devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan müebbet hapis cezası talep etmişti.