Yayımcının kapattığı Gırgır'a soruşturma

HABER MERKEZİ - Son sayısında yayınladığı bir karikatür nedeniyle yayımcı şirket tarafından kapatılan Gırgır Dergisi’ne Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı resen soruşturma başlattı.

En çok okunan ve izlenen mizah dergilerinden Gırgır’ın son sayısında yayınlanan bir karikatür nedeniyle yayımcı şirket tarafından kapatıldı. Bugünden itibaren satışı durdurulan Gırgır hakkında Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı resen soruşturma başlatıldı.

Derginin son sayısında yayınlanan “Musa Kızıldenizi ayırır ve Yahudiler kurtulur” başlıklı karikatürün, Musevilik ve İslam gibi semavi dinlere hakaret içerdiği ileri sürüldü. Karikatürü çizen ve yayımlayanlar hakkında Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı TCK’nın 216/3 maddesinde yer alan “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılamak” suçundan soruşturma açıldığı belirtildi.

ÇALIŞANLARIN İŞİNE SON VERİLDİ

Yayıncı tarafından kapatılan şirketin avukatı şu açıklamayı yapmıştı: “Gırgır dergisinin son sayısında yayınlanan hoş olmayan karikatür nedeniyle yayıncı şirket Gırgır dergisinin kapatılmasına ve dergide çalışanların tamamının işten çıkarılmasına karar vermiştir. Bu karikatürün yayınlanması en başta toplumumuzu rahatsız ettiği gibi, yayıncı şirketi de çok rahatsız etmiştir. Karikatürün firmayı zor durumda bırakmak amacıyla kötü niyetli çalışan kişi veya kişiler tarafından yayınlandığını düşünüyoruz. Kasti bir tutum söz konusudur. Dini değerlerin aşağılandığı bu karikatür kötü niyetli bir tutumla çizilerek, yayıncı şirkete danışılmadan, adeta gizlenerek, son anda habersizce yayına verilmiştir. Bunu yapan çalışanlar dini değerleri aşağılamak suretiyle suç işlemiştir. Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız.”