Direniş Taraftar Grubu: Osmanlı varsa Amed de olur Botan da olur

DİYARBAKIR - Amedspor’a karşı başlatılan federasyon cezaları, hakem hataları, rakip takımların linç girişimleri, propaganda soruşturmaları ve gözaltılardan sonra son olarak kayyumun isim değiştirme şartına tepki gösteren takımın taraftar grubu olan Direniş’in Başkanı Ramazan Tugay, takımı bitirecek olan şeyin ismini değiştirmek olduğunu söyledi.

Son bir yıldır hem izlediği başarılı grafikle hem de aldığı cezalar, linç girişimleri, yasaklar gibi baskılarla gündemde olan Amedspor şimdi de isminin değiştirilmesi yönünde bir tehditle karşı karşıya. Bu tehditin ya da şartın adresi ise Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum olarak atanan Cumali Atilla oldu. Atilla, Amedspor yönetimine, takımın adını değiştirmelerini ve kendilerini de yönetime almalarını isteyip aksi halde kulübe verilen desteğin kesileceği tehdidinde bulunmuştu.

Takımın Direniş Taraftar Grubu Başkanı Ramazan Tugay, hızla yükselen Amedspor’u bitirecek şeyin ismini değiştirmek olacağını vurgulayarak kayyumun bu isteğini kınadıklarını söyledi. Daha önce ismi Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor iken maçlarını takip eden yüz taraftarın dahi olmadığını dile getiren Tugay, takımın Amedspor ismini aldıktan sonra bölge, Avrupa ve dünyanın dört bir tarafında yaşayan Kürtleri heyecanlandırdığını ifade etti.

‘OSMANLI VARSA AMED DE OLUR BOTAN DA’

Osmanlı ismi kabul görüyorsa Amed isminin de kabullenilmesi gerektiğini söyleyen Tugay, “Nasıl ki bir Osmanlıspor varsa, Amedspor da vardır ve Botanspor da olacak” dedi.

DEPLASMAN YASAĞI 29 MAÇA ÇIKTI

Türkiye Futbol Federasyonu ve hakem kararlarından yakınan Tugay, “Türkiye’nin resmi bir liginde mücadele eden TFF’ye kayıtlı, ismi tescilli olan bir futbol takımının 29 haftadır taraftarı deplasman maçlarını takip edemiyor. Bu Amedspor’un isminden korktuklarını gösteriyor. Bu uygulama dünyanın hiçbir yerinde yoktur” dedi.

‘TAKIM SAHAYA ÇIKINCA MİLLİYETÇİ DUYGULAR KABARIYOR’

Deplasman maçlarında Amedsporu’n sahaya çıkmasıyla rakip taraftarların milliyetçi duygularının kabardığını aktaran Tugay “Amed’e gelen tüm misafir takımları çok iyi ağırlıyoruz dost eli uzatıyoruz. Ancak takıma deplasman maçlarında yönelik yapılan ırkçı ve faşist söylemler bizi derinden üzmektedir. Amedspor’u görünce akıllarına bayrak marş ve vatan aşkı geliyor, çok ilginç bir durum” dedi.

2 YILLIK BİLANÇO: LİNÇ, CEZA, YASAK, GÖZALTI,

İki sezondur da futbolcularına verilen cezalar ve açılan davalarla gündeme gelen takım, geçen sezon İstanbul’da Medipol Başakşehirspor ile oynanan Ziraat Türkiye Kupası maçında "Çocuklar ölmesin maça gelsin" sloganı attıkları gerekçesiyle haklarında “örgüt propagandası yapmak” ve “hakaret etmek” suçlamasıyla açılan dava devam ediyor. Geçen yıl deplasmanda Ankaragücü karşısında aldıkları galibiyetten sonra kulüp yöneticilerine linç girişiminde bulunulmuştu. Sahalarında Fenerbahçe ile karşılaştıkları maçın ardından da polisler tarafından saldırıya uğrayan takım oyuncularından Mehmet Sıddık İstemi ve Mansur Çalar gözaltına alınmıştı. Yine takımın başarılı futbolcularından Deniz Naki resmi twitter hesabından yaptığı bir paylaşımdan dolayı hakkında “örgüt propagandası yapmak" suçundan verilen beraat kararı, Cumhuriyet Savcısı'nın itirazı üzerine Antep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından bozuldu. Kararın bozulması üzerine Naki yeniden yargılanacak.

Diyarbakır halkını Amedspor’un etrafında kenetlenmeye çağıran Tugay, “Pes etmek yok büyük kaptana (Şehmuz Özer) sözümüz var şampiyon olacağız” dedi.