Kürt partilerinden çağrı: Bir kez daha kaybetmemek için birlik şart

DİYARBAKIR - Kürt halkı için büyük önem taşıyan Kürt Ulusal Kongresi'nin toplanıp birliğin sağlanmasının önemine dikkat çeken Kürt partileri, Kürt halkının Ortadoğu coğrafyasında bir kez daha kaybetmemesi için birliğin şart olduğunu vurguladı.

Kürt Ulusal Kongresi’nin gerçekleştirilmesi için bugüne kadar bir çok kez girişimde bulunuldu. Ama kongre bir türlü toplanamadı. Kongrenin toplanması ve Kürt birliğinin sağlanması için son günlerde her kesimden çağrılar gelmeye devam ediyor. Diyarbakır’da siyaset yürüten Kürdistani partiler, kongrenin toplanması ve Kürt birliğinin sağlanması için böylesi kritik dönemde çok değerli olduğunu, kongrenin toplanması için herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi çağrısında bulundu.

‘KÜRTLER BİRLİK AÇISINDAN AVANTAJLIDIR’

Ortadoğu’da bu kadar gelişme yaşanırken, Kürt halkının en çok birliğe ihtiyaç olduğu bir dönemden geçildiğini ifade eden Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Vahit Aba, 21’inci yüzyılda Kürt halkının artık ulusal bilince, haklarına ve özgürlüklerine kavuşması gerektiğini dile getirdi. Aba, “Ortadoğu’daki konjonktürel yapı da Kürt halkının birliğini sağlamak açısından avantajlıdır. Yıllardır Kürt halkının birlik olma konusunda çok eksiklikleri oldu. Ama şimdi artık tüm bu eksiklikleri bir tarafa bırakıp, Kürtlerin birliğini sağlayıp, gücünü birleştirmelidir. Bu birlikler ister Kürt Ulusal Kongresi olsun, ister kongre olsun ama ne olursa olsun Kürtlerin bir çatı altında birleşmesi gerekir” diye konuştu.

‘KÜRTLER TOPRAKLARINDA ÖZGÜR YAŞAMALI’

Ortadoğu’nun en kadim halklarından biri olan Kürtlerin tüm dünyadaki nüfusunun 50 milyona yakın olmasına rağmen egemen güçler tarafından haklarının elinden alındığına işaret eden Aba, Kürtlerin artık topraklarında özgür yaşaması ve haklarını alması gerektiğini ifade etti. Aba, “Bu asırda Ortadoğu coğrafyasında yeni sınırlar çiziliyor. Kürtlerin de bu sırada bir kez daha sömürülmesin diye birlik olmalı ve bir birine sahip çıkmalıdır” dedi.

‘BİR KEZ DAHA KAYBETMEMEK İÇİN BİRLİK ŞART’

Ortadoğu’nun her karış toprağında büyük bir savaşın yaşandığına dikkat çeken Azadi Hareketi Sözcüsü Sedat Doğan ise bu savaşın büyük kısmının Kürt coğrafyasında yürütüldüğüne değindi. Kürt halkının bu savaş ortamında, egemenlerin politikalarına karşı yenilmemesi için, bir kez daha katliama, ihanete uğramamak için, topraklarında göçmen gibi yaşamaması için güçlerini birleştirmesi gerektiğinin altını çizen Doğan, bunun için de herkesin kendini içinde bulacağı bir kongrenin toplanmasının çok değerli olduğunu söyledi. Doğan, “Kürtler bugün birlik olursa Rojava, Şengal, Türkiye, Güney’de her yerde Kürtler daha güçlü söz sahibi olacak. Bu güç sadece savaşmak anlamına da gelmiyor. Kürtler birliğini sağladığında yaşam da özgürlük de daha güzel olur” değerlendirmesinde bulundu.

‘ÇOCUKLARIMIZ ÖLMESİN DİYE YAN YANA OLMALIYIZ’

Kürt halkının bölgede yürütülen kirli savaş politikalarına karşı birlik olması gerektiğini ve dört parçada egemen devletlerin kirli politikalarına gelmemesi uyarısında bulunan Doğan, egemenlerin tek amacının Kürtleri bu yüz yılda ayakları altında ezmek, yok etmek olduğunu vurguladı. Doğan, “Kürt halkı yüz yıllardır yaşadığı inkarı bir araya gelerek aşabilir. Kürtlere sesleniyoruz. Çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz. Bunun için de yan yana gelip, birliğini oluşturması gerekir” şeklinde konuştu.

‘KARDEŞ KAVGASINA HAYIR DEMELİYİZİ’

Başbakan Binali Yıldırım resmi temaslarda bulunmak üzere 7 Ocak’ta Irak'a ardından Federe Kürdistan Başkanı Mesud Barzani ve Başbakanı Neçirvan Barzani'yle görüşmelerine ilişkin değerlendirme yapan Doğan, şunları söyledi: “Devletlerin görüşmeler yapması tabi ki de en doğal haktır. Ama Kürtlerin bundan haberi olması gerekir. Kürtler arasında kardeş savaşı olmaması için çaba göstermesi gerekir, buna çok dikkat edilmesi gerekir. Irak’a, Güney Kürdistan’a gidip ‘Kürt’sün seni seviyorum. Ama senin kardeşin olan diğer Kürdü gidelim öldürelim’ söylemine kesinlikle karşı çıkmalıyız. Kürtler bu konuda çok uyanık olmalı ve bu oyuna gelmeli. Devletlerin kardeş kavgası oyununa gelmemelidir. Bunu asla kabul etmemek gerekir.”

‘BİRLİK İÇİN HERKES BÜYÜK ÇABA İÇİNDE OLMALI’

Kürtlerin bir olmasının çok önemli olduğunu dile getiren HAKPAR Genel Başkanı Refik Karakoç da dört parçada Ulusal Kongre’nin toplanması ve birlik çağrısının olduğunu söyledi. Kongrenin toplanması için şartların olgunlaşması gerektiğine inandığını söyleyen Karakoç, kongrenin çok önemli olduğunu, ancak hala örgütler arasında çok ciddi sorunların olduğunu ve bu sorunların öncelikle çözülmesine inandıklarını ifade etti. Karakoç, “HAKPAR olarak birliğin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Kürt birliği ve kongrenin doğru bir amaca hizmet etmesi gerekir. Herkesin büyük bir çaba içinde olması gerekir. HAKPAR olarak birliğin sağlanması için üzerimize düşeni yapmaya kararlıyız. Doğru bir siyaset üzerinden bir araya gelmeliyiz. Herkes üzerine düşeni yaparsa kısa bir süre içinde kongre de toplanabilir, birlik de sağlanabilir” diye konuştu.