Anayasa değişikliği teklifinin birinci maddesi 347 oyla kabul edildi

ANKARA – Anayasa değişikliğinin ilk maddesinin birinci tur oylamasında 347 “evet”, 132 “hayır” oyu çıktı.

Anayasa değişikliğinin ilk maddesine ilişkin gizli oy verme işlemi sona erdi. 484 Oylama işlemini sonuçları şu şekilde:

Hayır:132
Evet: 347
Çekimser: 2
Boş: 1

Oylamada teklifin birinci maddesi olan “7/11/1982 tarihli ve 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 9 uncu maddesine ‘bağımsız’ ibaresinden sonra gelmek üzere ‘ve tarafsız ibaresi eklenmiştir” maddesi ilk tur oylamada kabul edildi.

HDP'NİN ÖNERGESİ REDDEDİLDİ

Anayasa değişikliğinin ilk maddesi üzerine partililer adına konuşmaların ardından soru cevap işleminde yöneltilen soruları hükümet adına Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yanıtladı.

Bozdağ, görüşmelerin canlı olarak yayımlanması talebine ilişkin Meclis TV yayınının 14.00-19.00 arası yayın yaptıktan sonra kesilmesinin 6 yıldır devam ettiğini, sadece Anayasa değişikliği görüşmelerine dair alınan uygulama olmadığını belirterek, “Halktan kaçırmıyoruz, halkın önüne götürüyoruz” diyerek yanıt verdi.

Ardından madde üzerine verilen değişiklik önergelerine geçildi. HDP’nin verdiği iki önerge de reddedildi.

Verdiği önerge üzerine söz alan HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, “Tüm erkler yürütmede toplanmak istendiği bir rejimdir. Bunun adı diktatörlüktür. Bizi karanlığa sürükleyecektir. ‘İtaat edin, rahat edin’den bir vaadi yoktur. Bu maddeye şeklen eklenmiş ‘tarafsız’ ilkesi şu anki derdimize derman olabilecek bir değişiklik değildir” dedi.

Önerge görüşmelerinin ardından oy verme işlemine geçildi.

Anayasa değişikliğinin ilk maddesi üzerine oy verme işlemi 22.45’ başladı. Milletvekilleri il sırasına göre çağrılarak oy kullandı. Tutuklu bulunan HDP’li milletvekilleri de oy kullanmak için çağrılırken, bu sırada HDP sıralarında oturan milletvekilleri çağrıya “cezaevinde” diye yüksek sesle yanıt verdi.