Çukurova Kitap Fuarı açıldı

ADANA - Çukurova Kitap Fuarı kapılarını kitapseverlere açtı. Bu yıl 10’uncusu düzenlenen fuar, 9 gün boyunca kitapseverleri ağırlayacak.

TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği ortaklığı ile düzenlenen 10. Çukurova Kitap Fuarı, kapılarını kitapseverlere açtı. Açılışta konuşan Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal Zeynioğlu, 2016'da savaş ve çatışma ortamında kitap sayısının düşmesini beklediklerini ancak şaşırtıcı şekilde yüzde 7.4 arttığı aktardı. Her yıl kitap sayısının yüzde 5-10 arasında arttığını söyleyen Zeynioğlu, bunda kitap fuarlarının etkisinin olduğunu dile getirdi.


Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan, iş kültürün evde başlayıp okulla devam ettiğini ve kitapların eve ulaşmasını sağlayan kitap fuarları ile bir şehrin kitaplara sahip çıkmasının önemli olduğunu söyledi. Hızlan, “Fuarların bir başka kültürel yanından bahsetmek istiyorum. Buraya gelenler, kitap okuyanlar adam öldürmez. Hepimizi kitaplar kurtaracak. Ben buna inanıyorum” dedi.

9 gün sürecek olan fuar kapsamında panel ve söyleşilerden oluşan 70 etkinliğe 300 yazarın katılması bekleniyor.