Ebru sanatının yok olmaması için...

MUĞLA - Melih Gümüş, taşıdığı renk ve desenlerle tarihten günümüze ışık tutan Ebru sanatının yok olmaması için öğrencilere ve kadınlara ücretsiz kurs veriyor.

Muğla’da köy okullarında, üniversite öğrencilerine ve ev emekçisi kadınlara Ebru sanatı öğreten Melih Gümüş, 20 yıldır bu sanat dalı ile uğraştığını dile getirerek, asırlardır süren sanatın yok olmasını engellemek için ücretsiz olarak kurslar verdiğini söyledi. Kursiyerlerinin artmasıyla birlikte kedine ait atölyesini büyüten Gümüş, 50 kursiyerine ders veriyor. Ebru sanatının tekniklerini anlatan Gümüş, Serpme yapılan fırçalar atkuyruğundan ya da kurutulmuş gül dalından yapılır, ucuz maliyetli plastik fırçalar ile istediğiniz şekli tam olarak veremezsiniz. Su üzerine nakşedilen motif tamamlanınca A3 boyutundaki kağıt tekneye bırakılır. Yarım dakika kadar su üzerinde kalan kağıt nazikçe kaldırılır. Bu işlem sonucunda suya aktarılan motif kağıt üzerine geçer" diye konuştu.

'EBRU GELENEKLERE GÖRE YAPILMALI'

2000'li yılların başından itibaren Ebru sanatının, akademik, özel kurslar ile desteklendiğini ifade eden Gümüş, Ebru sanatına en çok ilgi gösteren kesimin emekliler, öğrenciler ve ev emekçisi kadınlar olduğunu kaydetti. Ebru sanatının geleneklerine göre yapılması gerekildiğini ifade eden Gümüş "Ebru sanatını resim sanatından ayıran özellik resimde sadece kağıda aktarım vardır. Ebru sanatında ise hem suya hem kağıda aktarım söz konusu. Ebru sanatını kumaş ve çanta süslemelerinde de kullananlar da var. Biz buna karşıyız ebru kağıt üzerine motif bezeme sanatıdır ve kağıt üzerine uygulanır. Ben sanatımı öğrencilerime aktarırken geleneklere bağlı kalıyorum.

'ARKADAŞLARIMDA BENDEN ETKİLENDİ'

Ebru kursiyeri Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi hemşirelik öğrencisi Kezban Öğreten, "Televizyonlardan görüyordum. Ebru'yu dikkatimi çekiyordu. Hep bende yapmak istiyordum. Suda ki boyaların hareketliliği renklerin birbirine uyumu beni rahatlatıyor. Ebruya hobi olarak başladım. Şimdi Ebru sanatını profesyonel olarak yapmak istiyorum. Benim Ebru sanatıyla ilgilendiğimi gören ve benden etkilenip Ebruya başlayan arkadaşlarımda var. Acemilik dönemlerimde sadece serpme yaparak desen üretiyordum. 2 ay sonra çiçek desenleri yapabiliyordum. Ebru sanatında geliştikçe ona daha fazla bağlanıyorsunuz" şeklinde konuştu.

17. YÜZ YILDAN GÜNÜMÜZE GELEN BİR SANAT

Ebru sanatının ile örnekleri Özbekistan'ın Buhara şehrinde ortaya çıkıyor. İran'dan sonra Türkiye'de yaygınlaşan ebru sanatı 17. yüz yıldan itibaren Kur'an süsleme ve Padişah fermanları varak motifi olarak kullanılan sanat halk arasında ise 1950'li yıllara yaygınlaşıyor. Ebru sanatı ilk dönemlerde kil ve renkli toprakların ezilerek sulandırılması ile yapılıyordu. Günümüzde ise oksit ve pigment boyaların çeşitli serpme ve püskürtme teknikleri ile kitre denen yapıştırıcı su üzerine aktarılması oradan kağıt veya parşömen üzerine geçirilmesi ile ebru yapılır. Taşıdığı renk ve motiflerle geçmişten bugüne ışık tutan ve renklerin birbirine ahenkle uyum sağladığı sanat eski rağbetini yitirmiş durumda.