Amed Tiyatro Festivali’nde Şengalli kadınların direnişi sahnelendi

DİYARBAKIR - Amed Şehir Tiyatrosu tarafından düzenlenen 5. Amed Tiyatro Festivali 8’inci gününde Urmiye’nin Texte Reş Tiyatro Topluluğu tarafından sahnelenen “Derweşe Evdi” ve “Viyan” oyunları ile devam etti.

Amed Şehir Tiyatrosu tarafından düzenlenen 5. Amed Tiyatro Festivali 8’inci gününde. Festivalde bugün Urmiye’nin Texte Reş Tiyatro Topluluğu’nun “Derweşe Evdi” ve “Viyan” oyunları sahnelendi. Topluluk tarafından sergilenen tek kişilik kadın oyunu ve Kürtçe olan “Viyan” isimli oyun seyirciden tam not aldı.

ŞENGALLİ KADINLAR ANLATILDI

Oyunda Ortadoğu'da yaşanan savaş ve kadının iradesinin yok edilmesi üzerinde durulurken, Şengal'de katledilen ve toprakları işgal edilen Ezidi kadınların hem kendi kimliğine hem de DAİŞ'e karşı verdiği mücadele anlatıldı. Ayrıca oyunda sık sık DAİŞ tarafından Ezidi kadınlara dayatılan çarşafa karşı kadınların direnişi ile özgürleşen Şengal ve Rojava'daki kadın devrimi vurgulandı.

Festival yarın da Nupelda Tiyatro Topluluğu’nun “Deliler Evi” ile Amed Şehir Tiyatrosu’nun “Av u Ar” isimli oyunlarla devam edecek.