‘Mala Dînan’ oyununa salon verilmedi

VAN - Van Devlet Tiyatrosu, Nûpelda Tiyatro Grubu’nun “Mala Dînan” adlı Kürtçe oyunu için yaptığı başvuruyu önce “Oyun hakkında soruşturma var” ardından da “Dilekçe geç verildi” bahanesiyle kabul etmedi.

Van’da kayyum tarafından kapatılan Nûda Kültür Merkezi, Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) ve Feqiyê Teyran Kültür Merkezi’nin tiyatrocuları ile bağımsız tiyatrocuların bir araya gelerek kurduğu Nûpelda Tiyatro Grubu’nun Kürtçe oyun için salon verilmedi. Van Devlet Tiyatrosu salonunda 2 kez “Mala Dînan” (Deliler Evi) adlı Kürtçe oyunu sahneleyen gurup, 20 Mayıs’ta yine aynı salonunda 3’üncü kez sahneye çıkmaya hazırlanırken, önce “Oyun hakkında soruşturma var” ve ardından da “Salon için dilekçe geç verildi” gerekçesiyle salon verilmedi.

Oyunun yönetmeni ve oyuncusu Ergül Kutlan, Devlet Tiyatrosu yönetiminin iddia ettiği gibi oyun hakkında herhangi bir soruşturma olmadığını dile getirerek, valilikten gerekli izinleri aldıklarını söyledi

İDDİA EDİLEN SORUŞTURMA YOK!

Tüm izinlerin alındığını ve biletlerin satılıp, afişlerin dağıtıldığını belirten Kutlan, “300’ün üzerinde bilet sattık ve gerekli tüm hazırlıkları yaptık. Ardından tiyatro oyunu ile ilgili bir ‘soruşturma var’ dediler. Fakat emniyetle ve valilikle görüştük böyle bir şey yok dediler. Bu sefer ‘Kültür Bakanlığı sorun çıkartmış’ dediler, onları da aradık onlar da ‘herhangi bir sorun yok’ dediler ve tamamen salonun verilip verilmeyeceği Van Devlet Tiyatrosu yönetiminin inisiyatifindedir dediler” bilgisini paylaştı.

‘SALONLAR OLMAZSA SOKAKLAR VAR’

Kutlan, kararın Kürtçeye yönelik tahammülsüzlüğün bir örneği olduğuna dikkat çekti. 19 Mayıs’ta Amed Tiyatro Festivali’nde sahne alacaklarını belirten Kutlan, yasaklamalara yılmayacaklarını, salonlar olmazsa da sokaklarda oyunlarını izleyicileri ile bir araya gelmeye devam edeceklerini söyledi.