Kültür Sanat

!f İstanbul Film Festivali sürüyor

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, ikinci gününde de yoğun ilgiyle devam ediyor.

Haberi Oku

İstanbul Bağımsız Film Festivali MEFSAD'de

İstanbul Bağımsız Film Festivali'nin, son 3 gününde İstanbul ile eş zamanlı gösterilecek 5 film Urfa MEFSAD'de gösterilecek.

Haberi Oku

Yaşar Kemal Vakfı kuruldu

Türkiye edebiyatının en büyük ustalarından Yaşar Kemal adına kurulan vakıf resmen faaliyete başladı.

Haberi Oku

Bobby Sands Kürtçe okuyucu ile buluşuyor

- 27’nci yaşını açlık grevinde karşılayan IRA militanı Bobby Sands’in yaşamını ve mücadelesini konu alan “Yarım Kalmış Bir Şarkı: Bobby Sands, IRA ve Açlık Grevi” kitabı, Kürtçe olarak okuyucu ile buluşuyor.

Haberi Oku

Buralardan şizofren eden bir savaş geçti!

Urfa'da mülteci yaşamı süren ve "Tanrı bizi güzel şeyler yaratmamız için güzel yarattı biz ise kan bulaştırdık etrafa. Savaşı yaşayan insanlar olarak hepimiz şizofreniz" diyen Suriyeli heykeltraş Akram Saffan, "acılarının abidesi" heykel ve portreler yapıyor.

Haberi Oku

Sazın sesi telinden değil usta ellerinden gelir

Adıyaman’ın son saz ustası ve çırağı, makineleşmeden dertli. 60 yıl saz ustalığı yapan Mehmet Ali Süngü, “altın değerindeki” mesleği çırağı Abuzer Polat Demir’e devretmenin mutluluğunu yaşıyor. Süngü, “Bu meslekte kullanılan ağaç ne olursa olsun, başta işçilik ve ustalık önemlidir” diyerek saza sesi verenin alın teri olduğunu dile getirdi.

Haberi Oku

Sanatçılar: Özgür bir yaşam ve sanat için ‘Hayır’

Anayasa değişikliği referandumunda "Hayır” kampanyasına destek veren sinemacılar ve tiyatrocular, “Özgür bir yaşam, sanat ve sahne için 'Hayır' diyeceğiz” dedi. Sanatçılar, toplumun nefesini kesecek değişikliğe karşı olduklarını vurguladı.

Haberi Oku

İhraç edilen öğretmen albüm için kolları sıvadı

Daha önce Kürtçe ve Ermenice ezgiler ile yaşadığı yöreden izleri taşıyan parçalara yer verdiği bir albüm çıkaran Agit Işık, KHK ile milli eğitimden ihraç edilince ikinci albümün çalışmalarına başladı. Işık, öğrencilerinden uzak kalmanın hüznünü müzik ile atlattığını söyledi.

Haberi Oku

‘KHK’ler sanata darbedir’

Son KHK ile ihraç edilen DTCF Tiyatro Bölümü akademisyenlerinden Elif Çongur ve Süreyya Karacabe, ihraçlar ile sanata darbe vurulduğunu belirtti.

Haberi Oku

Pınar Aydınlar yeni albümünü verdiği konserle tanıttı

Sanatçı Pınar Aydınlar, “Gidenlerimiz Bêkes’lere” adlı albüm tanıtım konserini Şişli Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Haberi Oku

Sayfa 1 / 15