‘Can güvenliğimizin olmadığı hayatlar istemiyoruz’

ANKARA - Halk otobüsünde yaşanan cinsel saldırıya tepki gösteren Ankara Kadın Platformu, “Can güvenliğimizin olmadığı otobüsler, parklar, sokaklar, hayatlar istemiyoruz” dedi.

Ankara Kadın Platformu, geçtiğimiz günlerde Ankara’da bir kadının bindiği özel halk otobüsünde cinsel saldırıya maruz kalmasına ilişkin Yüksel Caddesi'nde bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. “Tacize, tecavüze , erkek şiddetine karşı otobüste, sokakta her yerdeyiz!!” pankartının açıldığı açıklamada sık sık “Yaşasın Kadın Dayanışması" ve “Geceleri de sokakları da terk etmiyoruz” sloganları atıldı. Platform adına açıklamayı yapan Sevinç Koçak, ülkenin OHAL ve KHK’ler ülkesi haline geldiğini belirterek,
“İçerde ve dışarıda savaş, politikalarının hâkim olduğu, antidemokratik uygulamaların hayata geçirilmeye çalışıldığı, hak gasplarının muazzam arttığı, erkek egemen bir ülke” dedi.

Türkiye’de kadınların şort giydiği ve parklarda spor yaptığı için saldırıya uğradığını kaydeden Koçak, şunları aktardı: “Barış dediğimiz için eşitlik, özgürlük dediğimiz için, yaşam biçimimize karışamazsınız, laiklik gerek dediğimiz için şiddete uğradığımız, gözaltına alındığımız, tutuklandığımız bir ülke.”

Kadınların böyle bir ülke istemediğini ve isyanları ile direndiklerini aktaran Koçak, Ankara’da yaşanan olayı Özgecan katliamını hatırlattığını aktardı.

Etimesgut hattı Özel Toplu Taşıma Aracı'na binen kadının, otobüs şoförü tarafından cinsel saldırıya uğradıktan sonra “Birine söylersen seni bulur yine tecavüz eder, sonra da boğazını keserim” şeklinde tehdit edilmesine isyan eden Koçak, “Can güvenliğimizin olmadığı otobüsler, parklar, sokaklar, hayatlar istemiyoruz” diye belirtti. Kadınların emeği, bedeni ve kimliğine yönelik saldırılara karşı susmayacaklarını vurgulayan Koçak, “Kadınları yok sayan, şiddeti, tacizi meşrulaştırmaya çalışan saldırgan erkekliğe, kadın düşmanlarına karşı mücadeleyi büyüteceğiz” şeklinde konuştu.