Kadına şiddeti ‘Psikiyatrik tedavi görmüştür’ diyerek savundu

İSTANBUL - Boşanmak istediği Emre Aşkın tarafından silahla vurulduktan sonra felç kalan Handan Aşkın davasının ilk duruşması görüldü. Tutuklu sanığın avukatı müvekkilini “Psikiyatrik tedavi görmüştür” sözleriyle savundu.

Yaklaşık bir yıl önce Emre Aşkın’dan boşanmak istediği için silahlı saldırıya uğrayan Handan Aşkın felç kalmıştı. “Yaralama” suçundan yargılanan Emre Aşkın’ın yargılandığı davanın ilk duruşması, Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi’nde görüldü. 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu Emre Aşkın hazır bulundu. Müşteki Handan Aşkın’ın da katıldığı duruşmaya Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdafi avukatı ve çok sayıda kadın katıldı.

'KAÇ EL ATEŞ ETTİĞİMİ BİLMİYORUM'

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada savunma yapan sanık Emre Aşkın, Asliye Ceza Mahkemesi’nde verdiği ifadesini tekrar ettiğini belirterek, “Handan, benim hakkımda gerçekte olmayan bir takım iftiralarda bulundu. Ben buna çok kızdım. Üstümdeki silahla kaç el ateş ettiğimi bilmiyorum. Hatta bunu yaralama kastı ile de yapmadım. Eşimin söylediği sözlerden tahrike kapıldım. Onun üzerine ateş etmeye başladım. Silahın şarjörünü çıkardım. Derin bir rehavete kapıldım. Kendisiyle birlikteliğimiz olmuştur. Ben de gerçekleşen hadiseden üzüntü duydum. Öldürmek maksadı ile ateş etmedim” dedi.

‘SİLAHI KAFAMA DAYAYIP TETİĞE BASTI’

Aşkın’ın ardından savunma yapan Handan Aşkın ise, olay günü yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Kendisi beni aradı. Eşya almak istediğini söyledi. ‘Ben evdeyim’ dedi. Ben tek başıma gitmek istemedim. 5 dakika sonra kendisi aradı. Bana Sedat ‘ağabeyinle birlikte gelin’ dedi. Eşyalarımı aldım. Kendisi ağabeyime hakaret etti. Dışarı çıktıktan sonra bizi tehdit etmeye başladı. ‘Bunun hesabını soracağım’ dedi. ‘Giderim cezaevinde paşalar gibi yatarım’ dedi. Arkamızdan ayak sesleri duydum. Belinden silah çıkarttı ve ağabeyime doğru yürüdü. İlk önce silahı ağabeyimin kafasına dayadı. O sırada silah tutukluk yapmış tekrar şarjörü çekti. Silahı elmacık kemiğine dayadıktan sonra yakın mesafeden ağabeyime ateş etti. Tekrar bana doğru silahı doğrulttu. Emre ile benim aramda 2 metre mesafe vardı. Sonra bana ateş etti. Yere düştü. Tekrar silahı kafama dayadı. Tetiğe bastı kurşun kalmamış olacak ki o esnada bana zarar vermesin diye boğuştum. Olay bu şekilde meydana gelmiştir. Ondan sonra kaçtığını hatırlıyorum. Şikayetçiyim davaya katılmak istiyorum.”

Sanık Emre Aşkın’ın avukatı müvekkili hakkında beraat isteyerek, Emre Aşkın’ın psikiyatrik tedavi gördüğünü iddia etti. Sanık avukatı ayrıca Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) avukatlarının davaya müdahil taleplerinin reddini istedi. Handan Aşkın’ın avukatları da yaptıkları savunmada, “Tutukluluk durumunun devamını talep ediyoruz. Yüzde 96 uzuv kaybı olduğu şekilde yaralanmıştır. Diğer müvekkilim Sedat ise beyne yakın bir mesafeden ateş edilmesi söz konusudur. Tutukluluk halinin devamını talep ediyoruz” dedi.

14 EYLÜL’E ERTELENDİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın davaya müdahil olma talebini kabul eden mahkeme heyeti, KCDP’nin müdahil olma talebini reddetti. Ayrıca Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine sanık Emre Aşkın’a ilişkin tedavi evraklarını ve sanık vekilinin talebi doğrultusunda emanette kayıtlı olan silahın emniyet kriminal polis laboratuvarına gönderilerek çalışır vaziyette olup olmadığı ve 6136 sayılı yasa kapsamında sayılan silahların olup olmadığı konusunda rapor alınmasının istenmesine karar verdi. Duruşma 14 Eylül tarihine ertelendi.

‘HANDAN YALNIZ DEĞİLDİR’

Duruşmanın ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan bir grup kadın, adliye önünde açıklama yaptı. KCDP üyeleri “Handan yalnız değildir” dövizlerini taşıyarak, mahkemenin davaya müdahil olma taleplerini reddetmesine tepki göstererek Handan’ın davasını izlemeye devam edeceklerini belirtti.