Kadınlar Batman’dan seslendi: İstismara karşı öz savunmaya geçin

BATMAN - Çok sayıda kadın kurumu Diyarbakır’dan Batman’a gelerek, çocuğa dönük cinsel istismar ve fuhuş olayını protesto etti. Olayın aydınlatılması için yetkililere uyarıda bulunan kadınlar, Batman halkının da istismara karşı öz savunmaya geçmesi çağrısında bulundu.

Tevgera Jinên Azad (TJA) bileşenleri, Batman’da 14 yaşındaki G.’nin cinsel istismara maruz bırakılarak aylarca sistematik şekilde fuhuşa zorlanması olayına ilişkin HDP Batman İl Örgütü önünde bir araya gelerek, Sanat Sokağı’na kitlesel bir yürüyüş yapmak istedi. Ancak polis yürüyüşe, OHAL gerekçesiyle engel oldu. Ayrıca polis, kadınları “Yaptığınız açıklama yasadışıdır. Hepiniz hakkında yasal işlem başlatacağız” sözleri ile tehdit etti. Açıklamaya, HDP milletvekilleri Saddet Becerekli, Mizgin Irgat, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, DBP Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek, KESK Diyarbakır Şubeler Platformu üyeleri, Barış Anneleri Meclisi, Demokratik İslam Kongresi (DİK) Kadın Meclisi Üyeleri, HDP ve DBP Diyarbakır il eşbaşkanları ile çok sayıda TJA aktivisti de katıldı.

“Batman’dan yükselen çocukların çığlığına sessiz kalma, tecavüzün kefaleti olmaz” ana pankartının açıldığı eylemde, “Çocukların sesi yükseliyor duyuyor musun?”, “Taciz, tecavüze dur de koruma”, “Tecavüz insanlık suçudur” ve “Susmadık, susmayacağız, alanlarda olacağız” dövizleri taşındı. Eylemde, cinsel istismar sık sık slogan ve zılgıtlarla kınandı. Bazı kadınların çocuk ve bebekleri ile açıklamaya katılması dikkat çekti.

‘İSTİSMAR SATIN ALINDI’

Açıklamayı yapan TJA aktivisti Fatma Kaşan, vahim bir istismar olayı ile karşı karşıya olduklarını belirterek, Batman’da kız çocuklarının cinsel istismara maruz bırakıldığını kaydetti. Dosyada gizlilik kararı olmasından kaynaklı sağlıklı bilgi alamadıklarını ifade eden Kaşan, gizlilik kararının olmasının başka bir boyutu açığa çıkardığını vurguladı. Cinsel istismarda bulunan erkeklerin kefalet ile serbest bırakıldığı iddiasına dikkat çeken Kaşan, bu iddiayı cinsel istismarın parayla satın alındığının göstergesi olarak değerlendirdi. Kaşan, olay ile ilgili iddiaların Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından açığa çıkartılmasını isteyerek, istismarı yapan erkeklerin tutuklanması talebinde bulundu. Olayın takipçisi olacaklarını vurgulayan Kaşan, KHK’ler ile kapatılan kadın kurumlarına dikkat çekti.

‘KADIN KURUMLARIN KAPATILMASI İSTİSMARA ALAN AÇTI’

Kaşan, KHK’lerin en çok kadın mücadelesini vurduğunu söyleyerek, kapatılan kadın kurumları ile istismarcı çete gruplarına imkan sağlandığının altını çizdi. Kaşan, şöyle devam etti: “Kadın kurumlarının kapatılması ile katliam, fuhuş, istismar vakaları artış gösterdi. Bunun önüne geçen kadın kurumları kapatılarak, kadınlar cezaevlerine atıldı. Tarihten bu yana savaşların olduğu dönemlerde her zaman kadın bedenine yönelik saldırılar yoğunlaştırılmıştır. Savaşlarda kadınlara önce tecavüz edilmiş, daha sonra eve kapatılmış. O mantık şuanda yapılmak isteniyor. Tecavüz ve katliam politikasını kabul etmeyeceğiz. Mücadeleyi büyüteceğiz.”

‘BATMAN İSTİSMARA KARŞI ÖZ SAVUNMAYA GEÇSİN’

Batman halkına da seslenen Kaşan, “İddia edildiği gibi bir çete oluşumu varsa, herkes kendi mahallesinde öz savunmasını geliştirip, çocuklarını korusun istismara geçit vermesin. İsmini bu şekilde yazdırsın” çağrısında bulundu.

Açıklama, zılgıt ve sloganlar eşliğinde 5 dakikalık oturma eylemiyle son buldu.