‘Eril dil ve baskılara karşı Kadın Gazeteciler Platformu’nu büyütelim’

DİYARBAKIR - Kadın gazeteciler, kurulan Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu’nun heyecan verici olduğunu söyleyerek, platformun “kadın haberciliğini geliştirmek ve dayanışmayı büyütmek” için önemli olduğu vurguladı.

Diyarbakır’da bulunan kadın gazeteciler, 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü’nde ilan edilen Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu’nu değerlendirerek, baskıların yoğun olduğu bir dönemde platformun ilan edilmesinin önemli ve değerli olduğunu söyledi.

‘KADIN GAZETECİLERİN BİAT ETMEYECEĞİNİ GÖSTERDİ’

Evrensel Muhabiri Serpil Berk, OHAL ve çıkarılan KHK’ler ile gazetecilerin zapturapt altına alınmak istendiğini söyleyerek, bu süreçte birçok haber ajansları, TV, gazete ve dergilerin de kapatıldığını anımsattı. Bölgede gazeteciliğin katbekat zor olduğunu söyleyen Berk, yaşanan baskıların her geçen gün artığını kaydetti. Berk, yaşanan baskılara rağmen Mezopotamya Kadın Platformu’nun kurulmasını değerli bulduğunu söyledi. Berk, “Platformu bir mücadele alanı olarak görüyorum. Platform aynı zamanda kadın gazetecilerin biat etmeyeceğini gösteren bir çıkış yaptı. Bu anlamda değerlidir, güçlendirmek ve desteklemek gerekiyor" diye konuştu.

‘ÖRGÜTLÜLÜK İÇİN ÖNEMLİ BİR OLUŞUM’

Platformun kadın gazetecilerin saha da yaşamış olduğu sıkıntıları yakından takip edeceğini vurgulayan Berk, “Türkiye’de kadın gazeteciliği yapmak çok zor. Kadın gazetecilerin kendini bulabileceği bir platformun oluşumu çok önemlidir. Platformun kadın gazeteciler ile sürekli diyalog içerisinde olmasını istiyorum. Tüm kadın gazetecilerin de bu platformun çalışmalarına dahil olup desteklemesi gerekir. Her gün bir kadın gazetecinin gözaltına alınıp tutukladığı bir ülkeden bahsediyorsak, kendimizi örgütleyebileceğimiz bu platform önemli ve kilit bir noktada duruyor” dedi.

Sahada kadın olarak yaşadıkları sorunlara da işaret eden Berk, yaptığı haberlerden kaynaklı polisler tarafından sürekli tacize uğradığını aktardı. Berk, bu nedenle tüm kadın gazetecilerin kendilerini platformun üyeleri olarak görüp, dayanışma ile platformu güçlendirip büyütmesi çağrısında bulundu.

‘PLATFORM HEYECAN VERİYOR’

Gazeteci Hatice Kamer ise, 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü’nde platformun ilan edilmesinin önemli olduğunu söyleyerek, “Haber yazdığı için 150’yi aşkın gazetecinin tutuklu olduğu Türkiye’de kadın gazetecilerin bu platform çatısı altında bir araya geliyor olması heyecan vericidir” diyerek yorumladı. Türkiye’de kadın odaklı haberciliği yapan tek ve ilk olan Jin Haber Ajansı’nın (JINHA) KHK ile kapatıldığına işaret eden Kamer, platformun JINHA’nın ikinci bir adımı olarak gördüğünü söyledi.

KADIN HABERCİLİĞİNİ GELİŞTİRECEK

Kamer, şöyle konuştu: "Muhtemelen tüm dillerde haber yapan kadın gazetecileri kapsayacak. Özelikle kadın haberciliği anlayışını geliştirmek açısından önemli bir yerde duruyor. Umarım çalışmalarını geliştirerek, birçok kesime hitap edecek bir platform olur. Çok ciddi baskılar yaşanıyor. Sadece ana akım medyasının kendisini rahat ifade edebileceği bir dönemden geçiyoruz. Bu nedenle platform çok daha fazla çaba sarf etmesi gerekecek. Özelikle son 2 yıldır gazeteciler olarak çalışamıyoruz. Kadın olmaktan kaynaklıda eril, şiddet ve dille karşılaşıyoruz. Büyük bir baskı altında haber yapmaya çalışıyor. Baskılar ile kadınları sahadan uzaklaştıran bir politika söz konusu. Bu nedenle platformu güçlendirmek gerekir."

‘KADIN GAZETECİLERİN ORTAKLAŞMASINA VESİLE OLACAK’

NRT TV’nin Muhabiri Sevda Kaplan da, Mezopotamya Kadın Platformu’nu kurulmasının kendisini mutlu ettiğini ve süreç açısından böyle bir adımın atılmasının önemli olduğunu aktardı. Kadınların özelikle bu süreçte medya sektöründen uzaklaştırılmaya çalışıldığını vurgulayan Kaplan, bu açıdan platformun önem teşkil ettiğini yineledi. Kaplan, medya kurumlarının kapatılmasıyla birlikte birçok kadının işsiz kaldığını yineleyerek, bu anlamda platformun kurulması kadınların, bu alanı boş bırakmayacaklarını, gidip evde oturmayacaklarının göstergesi olduğunu aktardı.

Kaplan, platformla kadın gazetecilerin daha çok ortaklaşıp kadın haberciliğini geliştireceğini sözlerine ekledi.