23 AĞUSTOS 2017 GÜNDEMİ

GÜNCEL

* Her iki kolu olmamasına rağmen yıllardır cezaevinde tutulan hasta tutuklu Ergin Aktaş'ın avukatı Gülizar Tuncer, CPT'nin son ziyaretinde müvekkiliyle görüştüğünü ancak görüşme sonrası durumunun daha da ağırlaştığını söyledi.

* Çaldıran-Doğubayazıt Karayolu’nun aylardır kapalı olması Çaldıran esnafını kepenk kapatma noktasına getirdi. Trafiğe kapalı yoldan kaynaklı mal alamayan esnaf, 70 kilometre uzaklıktaki Doğubayazıt’a gidebilmek için 300 kilometre yol kat ediyor.

* 12 Eylül darbesinde kaybettirilen Cemil Kırbayır’a ilişkin AİHM’de süren davada hükümet adına savunma yapan Adalet Bakanlığı dosyayı kapattırmak istedi. Kırbayır’ın annesi Berfo Ana’nın vefatını fırsat bilen Bakanlık, mahkemeye ailenin davayı takip etmekten vazgeçtiğini ileri sürdü.

* Sur'da yaşamını yitiren Zehra Oruç'un cenazesini isteyen aile, emniyet ve savcılık arasında mekik dokuyor. Yaşananlara tepki gösteren anne Bezo Oruç, "Kızımın resmine değil, mezarına sarılmak istiyorum" dedi.

* Sokaklarda Kürtçe şarkı söylerken gözaltına alınan çocuklar, sabaha kadar nezarette bekletildiklerini ve polisin kendilerini Kürtçe şarkılar söylememeleri konusunda tehdit ettiğini söyledi.

* Diyarbakır’da karakol olarak kullanılan okulun etrafında oyun oynayan 2 çocuğun, beton duvarın altında kalarak yaşamını yitirmesiyle ilgili 3 kişi hakkında 15’er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Duvarı deviren vinç sürücüsünün, eğitim almadığı ve yetkili olmadığı ortaya çıkarken, firma yetkilisi ise iş güvenliği konusunda bir bilgisinin olmadığını söyledi.

* Sur ilçesinde ‘kentsel dönüşüm’ adı altında yapılan yıkım çevik kuvvet nezaretinde devam ediyor.

* Hükümet ile Memur-Sen arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) KESK İzmir Şubeler Platformu tarafından Konak'ta protesto edilecek. (12.30)

POLİTİKA

* Avrupa ülkeleri ve Türkiye arasında son dönemde yaşanan ekonomik ve siyasi krizleri değerlendiren Meclis Dışişleri Komisyonu üyesi HDP Milletvekili Ziya Pir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın içerde yürüttüğü düşmanlık politikasını dış politikada da yürüttüğünü söyledi. Pir, “Erdoğan yürüttüğü yanlış dış politikalardan kendini kurtaramayacak” diye konuştu.

* HDP Sözcüsü Osman Baydemir, gündeme dair yaptığı değerlendirmelerde AKP'nin erken seçim seçeneği yerine baskın seçim hazırlığı içerisinde olduğunu söyledi. Baydemir, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun tutuklanma ihtimalini ilişkin de "Bu tehdit ortadan kalkmış değil” dedi.

KADIN

* İktidarın söylemlerinin erk zihniyetini kışkırtarak kadına yönelik cinsel saldırı ve şiddeti artırdığını belirten Avukat Nesrin Gözen Bilek, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için toplumsal bir dayanışmaya ve güçlü bir sese ihtiyaç olduğunu söyledi.

* Kadın soykırımı ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarının düzeltilmesi amacıyla iki ayrı kampanya başlatan TJA'nın eylemlerine ilişkin konuşan Gülcihan Şimşek, Eylül ayında kadınların sokağa inerek, OHAL koşullarında örgütlü mücadeleyi yükselteceklerini ifade etti.

* HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir "Taciz, tecavüz, çocuk istismarı ve kadın bedeni üzerinde geliştirilen politikaların teşhiri ve durdurulması için bu kampanyayı başlattık" diyerek 25 Kasım'a kadar somut takvimsel eylem kararı aldıklarını aktardı.

* Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi ile İHD Kadın Merkezi, OHAL döneminde kadınlara yönelik hak ihlallerine ilişkin adli hizmet binasında basın toplantısı düzenleyecek. (13.00)

EKONOMİ

* Sıcak havalardan kaynaklı bu yıl verimin düştüğünü belirten mısır üreticileri, borç batağında olduklarını ve zararına ürün sattıklarını dile getirdi.

EKOLOJİ

* İçerisinde 30 bin kasa arkeolojik ürün bulunduran Kyme Antik Kentin içerisindeki Kyme Arkeoloji Müzesi karakola dönüştürülüyor.

KÜLTÜR SANAT

* Cumartesi Anneleri’nden esinlenen bir grup kadın, kurdukları Cumartesi Müzik Grubu ile halka açık her alanda politik ezgiler dillendiriyor. Grup üyesi Özgü Özütok, müzik ile ötekileştirilen kesimlere umut olmaya çalıştıklarını söyledi.

* Zapatista kadınlarının Meksika ordusuna, eşlerine ve topluluklarına karşı isyanını ve özgürlük mücadelesini anlatan “Compeneras: Zapatista Kadınlarının Hikayesi” adlı kitap, raflardaki yerini aldı.

* Türkçeleştiren Kürtçe şarkılara ilişkin tartışmalar devam ediyor. TRT Türk Müziği ve Modal Tek Sesli Müzikler Uzmanlığı yapan Prof. Mustafa Erdoğan Sürat, 2005’teki bir demecinde, “TRT’nin Repertuar yapıt sayılarından çıkan döküm, bestelenmiş tüm eserlerin yüzde 40'ı saf Kürt ses sistemi ve makamlarında, yüzde 20'si Kürt ağırlıklı Mezopotamya dizilerinde icra edilmiş” demişti.