22 AĞUSTOS 2017 GÜNDEMİ

GÜNCEL

* Halaları ve komşuların baktığı 3 yaşındaki Lorîn, ona annelik yapan nenesi ile dedesini görebilmek için haftada 2 kez Van T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gitmek zorunda kalıyor.

* Savaştan kaçarak Van'a gelen Suriyeli 40 aile, yaklaşık 2,5 yıldır çöp ve kirden geçilmeyen bir iş merkezinin rutubetten dolayı nefes almanın dahi zorlaştığı dükkanlarında kalıyor.

* OHAL ile birlikte yayın hayatına başlayan Özgürlük Demokrasi gazetesi 1 yılını geride bırakıyor. Gazetenin editörü Rojda Korkmaz, “Bütün baskılara, kapatmalara, gözaltılara ve tutuklamalara rağmen halka ulaşmaya devam edeceğiz” dedi.

* Geçtiğimiz günlerde tahliye edilen Xerabê Bavalı Abdi Aykut, köylerindeki yasak sırasında maruz kaldığı 14 günlük işkenceyi, “Soğuk havada buz tutan zeminin üzerinde panzerin arkasına bağlayarak sürüklediler. Halen vücudumda izleri duran işkenceden dolayı ayakta kalamıyorum” sözleri anlattı.

* İhraç edildikten sonra başladıkları açlık grevinde 167’nci güne giren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın avukatı Ayşegül Çağatay, “Nuriye’nin ışıktan rahatsızlığı arttığı için doktorlardan biri Nuriye’ye ‘camınıza karartma perde yaptıracağız’ dedi ama henüz böyle bir şey yok. Derilerinde dökülmeler oluyor” bilgisini verdi.

* İmrahor Vadisi'nde insanların zevk için bindiği atlara adeta işkence ediliyor. 10 TL karşılığında 30 metrelik parkurda günde 80-90 tur atan atlara sezon sonunda sırt yaraları kalıyor.

* Manisa’da baskın düzenledikleri bir evdeki altınları ve 400 TL'yi çaldığı kameraya yansıyan polis hakkında 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Görüntülerde ziynet eşyaları ve paraları cebine koyan ancak ailenin fark etmesiyle bulmuş gibi yapıp geri vermeye çalışan polis, 2 gün gözaltında kaldıktan sonra tutuklama istemiyle sevk edildiği mahkemece serbest bırakıldı.

* Sur'un Lalebey Mahallesi’nde bulunan bir evin yıkım kararı olmamasına rağmen yıkılmak istendi. Ev sahibi “Evimden çıkmıyorum buyurun başıma yıkın” diyerek kapıyı üzerine kapatınca yıkım ekibine geri adım attırdı.

* Bölge cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini değerlendiren Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi Eş Sözcüsü Mehmet Temizyüz, Van ve Elazığ cezaevlerinin pilot bölge olarak seçildiğini, her türlü psikolojik ve fiziki şiddetin oradan başlatılarak tüm cezaevlerine yayıldığını söyledi.

* Hasankeyf’teki Darphane Kalesi’nin dinamitlerle havaya uçurulmasına tepki gösteren Doğal Yaşamı Koruma Derneği Yöneticisi Emin Bulut, Newala Sahê Vadisi boyunca 366 sahabenin, Hz. Muhammed'in torunu ile Hz. Ali’nin yeğeninin mezarının olduğunu hatırlatarak, bu saldırının aynı zamanda inanca dönük olduğunu vurguladı.

* Yüksekten düşme şikayetiyle Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaldırılan 12 yaşındaki G.K.'nin, Çocuk Cerrahi Doktoru Suat Ç. tarafından iğneden korktuğu gerekçesiyle işkenceye maruz bırakılarak, tedavi edilmeden taburcu edildiği ileri sürüldü.

* Şengal Demokratik Özerk Meclisi’nin Demokratik Özerklik Yönetimi İlkeleri’ni açıklamasının tarihi öneme sahip olduğunu vurgulayan HDP’nin Êzidî milletvekili Feleknas Uca, Bağdat ve Federe Kürdistan Bölgesel yönetimlerinin kararı tanıması gerektiğini söyledi.

* İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, Özgür Hukukçular Platformu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), cezaevlerinde uygulanmak istenilen "tek tip elbise" uygulamasına ilişkin İHD binasında basın toplantısı düzenleyecek. (13.00)

* İhraç edilen kamu emekçilerinin Yüksel Caddesi'nde sürdüğü "İşimizi geri istiyoruz" eylemleri 289'uncu gününde devam edecek. (13.30/18.00)

POLİTİKA

* Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmi olarak AKP’nin başına geçtiğinden beri dile getirdiği “Metal Yorgunluk” parti içinde tasfiye kaygısına neden oldu. Bunun bir tasfiye olmayacağını belirten AKP’nin kurucularından Ertuğrul Yalçınbayır, Erdoğan’ın “yollarını şaşırdılar” sözlerine, “Yolunu şaşıran biz değiliz, kimin yolunu şaşırdığı belidir” sözleri ile cevap verdi.

ÇALIŞMA YAŞAMI

* Cizre’den Sakarya’ya çocuk, genç, yaşlı ayrımı yapmadan fındık toplamaya gelen mevsimlik tarım işçileri, "Cizre'de iş imkanı olsaydı buralara gelmezdik" diyor. Çalışma koşulları ve düşük ücrete dikkat çeken işçilerin tek umudu, barış koşullarının sağlanıp, köylerine dönmek.

KÜLTÜR SANAT

* Kadın ustaların yetiştirildiği Savat Gümüş Atölyesi’nin kayyum tarafından kapatılması, Van’a ait Savat sanatının da karanlık bir depoya kilitlenmesine neden old